Kültür Sanat

Banksy yeni eseri ile hayranlarını mest etti

Kimliğini yılladır gizleyen grafiti sanatçısı, politik aktivist ve film yönetmeni Banksy yeniden sokaklarda. Grafitileri ile ünlenen gizemli sokak sanatçısı Banksy, Londra'daki bir duvar resmiyle yeniden ortaya çıktı

Banksy yeni eseri ile hayranlarını mest etti

Ünlü gizemli grafitist ve sokak performansları sanatçısı Banksy, Londra'da budanmış bir ağacın arkasındaki duvara yeşil boya püskürterek oluşturduğu duvar resmiyle yeniden ortaya çıktı.
 
Dünyanın farklı yerlerinde yaptığı şablon tekniğinde grafitilerle tanınan ve gerçek kimliği bilinmeyen İngiliz sokak sanatçısı Banksy, Londra'nın Finsbury Park bölgesinde bir duvara püskürttüğü yeşil boyayla kendinden söz ettirdi.

İngiltere medyasında yer alan habere göre Finsbury Park bölgesinde yaşayan vatandaşlar, mahalledeki bir duvarda dün sabah yeşil boya püskürtülerek oluşturulmuş bir ağaç şekli ve sprey püskürten bir insan figürüyle karşılaştı.

TARZI İLE BANKSY'NİN OLDUĞUNA İNANILIYOR

Budanmış bir ağacın arkasına gelecek şekilde yapılmış püskürtme ve insan figürünün başta kime ait olduğu anlaşılmasa da tarzıyla Banksy'ye ait olduğu yorumları yapıldı.

Yaptığı eserlerin kendisine ait olduğunu göstermek için sosyal medya hesaplarında paylaşım yapan Banksy ise öğlen saatlerinde söz konusu eserinin fotoğrafını paylaştı.

Ön plandaki ağacın yeşerdiği izlenimini veren çizim hakkında sosyal medyada eserin "çevreye dikkati çektiği" yorumları yapıldı.

BANKSY'NİN DUVAR RESMİ ZİYARETÇİ AKINA UĞRADI

Banksy'nin eserin kendisine ait olduğunu duyurmasıyla duvarın bulunduğu sokak ziyaretçi akınına uğradı.

Eserin bulunduğu sokakta yaşayan Lidia Guerra, duvardan akan yeşil rengin doğanın yaşadığı çileyi anlattığını belirterek, "Bizim sokağımızı seçtiği için gurur duyuyoruz." dedi.

Kırmızı Balonlu Kız, Banksy'ye yeni rekor kırdırdıÜnlü ve kimliği meçhul İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin 3 sene önce satıldıktan sonra parçalanan eseri 18,5 milyon sterline ikinci kez satılırken, sanatçı kendi rekorunu kırdı.

 Chris Beskin ise "(Banksy'nin) Uzun zaman sonra yaptığı en büyük eser. Duvara yaptığı için kolayca çalınamaz ya da silinemez." diye konuştu.

Banksy, aralık ayında da Londra'nın Peckham bölgesinde de üzerinde "Stop (dur)" yazan trafik levhası üzerine üç insansız hava aracı çizimi yerleştirmiş, eserin Banksy'ye ait olduğunun ortaya çıkmasından sonra iki kişi tabelayı çalmıştı.

Bansky'nin gerçek adı Robbie Bansky mi?Dünyaca ünlü ve kimliğini yıllardır gizleyen grafiti sanatçısı, politik aktivist ve film yönetmeni Banksy'nin yıllar önce BBC'de bir söyleşi sırasında adını söylediği ortaya çıktı.

Sosyal medya kullanıcıları, bu eserle ilgili de "ateşkes çağrısı" yorumu yapmıştı.

Yorumlar