Kültür Sanat

Ayşegül Devecioğlu, Sait Faik ödülünü törenle aldı

Anatomi Dersi kitabıyla 69. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’na layık görülen yazarın ödülü Seçici Kurul Başkanı Doğan Hızlan tarafından takdim edildi.

Ayşegül Devecioğlu, Sait Faik ödülünü törenle aldı

Edebiyatımızın usta kalemlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak amacıyla Darüşşafaka Cemiyeti ve Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen 69. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’nı kazanan Ayşegül Devecioğlu’na ödülü, düzenlenen törenle verildi.  

Devecioğlu’nun “Anatomi Dersi” (Metis Yayınları) kitabıyla layık görüldüğü ödülü, Seçici Kurul Başkanı Doğan Hızlan tarafından kendisine takdim edildi. 

Adnan Bali: Cumhuriyetimizin 100. yılında daha da güçlendirmek istediğimiz bir gelenek”

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali, törende yaptığı konuşmada, Darüşşafaka ile uzun yıllara dayanan bir yol arkadaşlıkları bulunduğunu vurgulayarak, “Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı da bu birliktelikten aldığımız güçle kültürel yaşamımızı canlı tutmak, değerli edebiyatçılarımıza minnettarlığımızı ve takdirimizi sunmak amacıyla sürdürdüğümüz, Cumhuriyetimizin 100. yılında ve Bankamızın 100. yaşına bir yıl kala daha da güçlendirmek istediğimiz güzel bir gelenek” dedi.  

Her kitabın her okuyanda ve hatta her okunduğunda ayrı bir kitap olduğunu söyleyen Adnan Bali, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kitaplar okuruz çok yönlü, çok farklı bakış açıları ediniriz, zenginleşiriz, büyürüz; zenginleştikçe ve büyüdükçe hayatlarımız da değişir. Bu arada ne kadar çok eksiğimiz olduğunu da anlamaya başlarız. Bu da merak duygusuyla beslenerek nihayete ermeyen bir süreç başlatır. Ben kitapla yaşadığımız serüveni böyle görüyorum.”  

Oğuz Güleç: Bugüne kadar ödül kazanan her bir yazar edebiyatımız için bir kilometre taşı

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç de geriye dönüp bakıldığında Sait Faik Hikâye Armağanı’na layık görülen her bir yazarın edebiyatımız için ayrı bir kilometre taşı, ayrı bir değer olduğunu görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Güleç, Darüşşafaka için Sait Faik ne kadar önemliyse, Sait Faik için de Darüşşafaka’nın aynı önemi taşıdığını belirterek, şu anekdotu paylaştı: 

“’Öyle ki, bir görseydin o çocukları’ demişti annesi Makbule Hanım’a, Fazıl Hüsnü Dağlarca ile Darüşşafaka’da gerçekleştirdikleri bir edebiyat matinesinden dönerken. ‘Hepsi birer ateş parçası, gözlerinde umut, yüzlerinde onlara tanınan fırsatın mahcup tebessümü. Bu çocuklara destek olmak gerek, onlara ve onlar gibi yüzlercesine. Ne dersin?’ demişti annesine.” 

Doğan Hızlan : Sait Faik İstanbul’u yazdı ama insan unsurunu hiç unutmadı”

Jüri Başkanı Doğan Hızlan ise Sait Faik’i edebiyat matinelerinden tanıdığını, o etkinliklerde de çok uzun konuşmayan bir yazar olduğunu anlattığı konuşmasında, “Her yazarın mekânı vardır. Sait Faik de İstanbul’u, Beyoğlu’nu, Adalar’ı yazdı. Bunu yazarken de insan unsurunu hiç unutmadı” dedi. 

Hızlan, jüri başkanlığının, yazara ödül kazandığı bilgisini telefonla ilk veren kişi olmak gibi güzel bir yanı bulunduğunu, kendisinin de o sırada yazar ile aynı sevinci yaşadığını söyledi.  Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’nın tarihine bakıldığında Türk edebiyatında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Hızlan, değerli isimlere bu ödülün verildiğini de sözlerine ekledi.  

Ayşegül Devecioğlu: Biz odadan içeriye bir ağacın girebileceğine inanan bir kuşaktık

Ödüle layık görülen Ayşegül Devecioğlu konuşmasında, ödüle adını veren Sait Faik Abasıyanık’ın kendi kuşağı için çok önemli bir yazar olduğunu belirterek, “ Biz erik ağaçlarıyla konuşmasını bilen, bir odadan içeriye dallarıyla bir ağacın, bulutun girebileceğine inanan, bundan hiç kuşku duymayan bir kuşaktık” dedi. 

Yorumlar