Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

Yıldızlı Petunyalar, siyah çiçekler ve Gotik bahçeler

09 Eylül 2019 Pazartesi
Yıldızlı Petunyalar, siyah çiçekler ve Gotik bahçeler
Yıldızlı Petunyalar, siyah çiçekler ve Gotik bahçeler

YILDIZLI PETUNYALAR, SİYAH ÇİÇEKLER, GOTİK BAHÇELER.

Taç yapraklarında adeta Kozmosu yansıtan ve Latince adı Petunia Cultivars olan Galaksi Çiçekleri'ne, Gece Göğü Petunyaları da deniliyor. Bu çiçekler, yağmur yağdığında saydama dönüşen, benzersiz yaprakları ile, şaşırtıcı göksel manzaralar sunarken, beyaz noktalarla bezenmiş koyu mavi ve mor çiçekleri, galaksilerle çarpıcı bir uyum sergiliyor. Uzak takımyıldızlar, çiçekler üzerinden taşarak hayranlık uyandırıyor.

Çiçeklerin, her deseni benzersiz ve hiçbiri aynı değil. Desen değişimi sıcaklıktan kaynaklanıyor, gün boyunca yaklaşık 38, gece ise 15 dereceye kadar ısılarda yaşayabiliyorlar. Güney Amerika kökenli petunyalar 19. yüzyılda Avrupa'ya ulaştırılmış. Evrenin güzelliğini taç yapraklarında tutan doğanın muhteşem üyeleri; ışıltılı gökyüzünü minik mozaik parçaları gibi, büyüleyici biçimde izletmek için, insanlara geceyi bekletmeyen ve umut mesajı ilettiğine inanılan çiçeklerden.

Mayalara göre, yeraltındaki karanlık canavarları ve kötücül güçleri uzaklaştıran, çevresine olumlu ve güçlü bir enerji yaydığına inanılan yıldızlı petunyaların tomurcukları, törensel içecekler için toplanırdı. Brezilya'da bu çiçeklerin, sadece pozitif toprakta büyüyeceğine, uyumsuzluğun bulunduğu hiç bir yerde gelişemeyeceğine inanılırdı, bitkinin hediye olarak verildiğinde, huzur ve bağlılık getireceği düşünülmektedir.

SİYAH ÇİÇEKLER

Bu çiçeklerin çoğu, tam siyah olmasalar da; morun, kızılın ve bordonun son derece koyu tonlarına sahipler. Yalnızca Türkiye, Halfeti'de yetişen ''Katmerli Siyah Gül'', ''Karagül'' yörenin iklim, su ve toprağının özelliği sayesinde, siyah ve güzeldir. Kesilip başka yere götürülüp ekilirse rengini değiştirir, artık siyah açamaz. Bu gül çeşidi, anthocyanin pigmenti'nin yoğunlaşması ve kombinasyonundan dolayı siyah görünür. Toprağın bu pigment sınıfı üzerinde büyük bir etkisi vardır, pH'a çok duyarlıdır. Diğer bölgelerde ''Siyah Bakara Gülü'' adını alan çeşitli koyulukta güller yetiştirilebilir.

''Siyah Lale'' ve ''Siyah Dahlia'' (Arap geceleri) bir çok yerde yaygın sayılır. İlk kez, 2010 yılı sonlarında, İngiltere'de özel bir çiçek firması tarafından dört yıllık bir çalışma sonucunda, doğal polenleme yöntemiyle ''Siyah Kadife Petunya'' ortaya çıkmıştır.

Gotik tarzda düzenlenmek istenilen bitki köşeleri ve bahçeler için ''Helleborus-Onyx'' ve ''Double Black'' de koyu bordo ve neredeyse siyah renkleri ile çok aranan çiçeklerden, ''Viola-Molly Sanderson'' kadifemsi koyu mor özel bir kara çiçek türü, ''Black İris'' adlı çiçek ise, farklı bir iris. Yunanca gökkuşağı anlamına gelen İris'ten adını alan çiçek, siyah süsen olarak da biliniyor. Antik Yunan tanrıçası İris, mitolojide Elektra’nın kızıdır, Zeus ona gökyüzünden yeryüzüne haber taşıma görevini vermiştir.

Black Calla Lily / Kara Yıldız Zambağı ya da Siyah Lilium, derin, mor-siyahı ile, zarif ve gizemli bir çiçek. ''Black Gladiolus'' siyah glayör'dür. ''Siyah Mondo Çimeni'' ve ''Heuchera Obsidyen'' harika siyahlardan. ''Matelea Pilosa''ya gelince; Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen 5 köşeli simsiyah bir yıldız biçimindeki çiçeğin adı.

''Coleus-Kara Prens'' (Echeveria Black Prince) yaygın türlerden, çarpıcı ve popüler bitki, düz siyah yaprakları ile ılık bölgelerde diğer bitkilerle kombinasyon halinde kullanılabilir. ''Colocasia-Kara Büyü'' (Colocasia esculenta-black magic) büyük, koyu mor-siyah esintili yaprakları ile yine ilgi çekici bir bitki ve kombinasyonlarda öne çıkanlardan.

''Black Charm Asiatic Lily'' en siyah zambaklardan. Sade ve unutulmaz bir mükemmelliği yansıtmaktadır. ''Black Rose Succulent'' (Aeonium arboreum) siyah renkli ayçiçeğidir, yine koyu renkli yaprakları eşliğinde 6 m. yüksekliğe uzayabilir.

''Siyah Pers Zambağı'', (Fritillaria Persica) düzinelerce koyu renkli, morumsu siyah çiçeklere sahiptir, yüksekliği 3 metreden fazla uzayabilen dik bir gövdeden kokulu çanlar halinde sarkan çiçekleri müthiş düzenli ve ilgi çekicidir. ''Dark Dimension Hyacinth'' simsiyah bir sümbül türüdür, şık bir koku yayan harika saf siyah çiçekleri bulunur.

''Tacca Yarasa Çiçeği'' (Tacca Chantieri) uçan bir yarasaya benzer, bu nadir ve egzotik çiçek, orkide ailesinin üyesidir. ''Şeytan Çiçeği'' olarak da adlandırılır. Nemli, sıcak köşelerde yetişen çiçeğin, kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır. ''Tradescantia Pallida, Purple Heart'' yani ''Mor Telgraf Çiçeği'' ise çok yaygındır. Dalını kırıp sapladığınız her toprakta yetişebilen, arsız, koyu mor- bordo karışımı rengi ile gözalıcı bu bitki, yaprak aralarından minik, beyazlı pembeli çiçekler açabilir.

DOLUNAY BAHÇESİ

Çiçekler ve bazı bitkiler gece çiçek açabilir, dolunay bahçesi, ya da köşesi, doğa ile derin, farklı ve mis kokulu bir bağlantı kurmak için güzel bir ortamdır, gece çiçek açan bitkiler beyaz olmalı, Ay ışığında aydınlık bir görüntü sağlamalıdır.

Gece çiçek açan bitkileri şöyle sıralayabiliriz: Ayçiçeği, Akşam Safası, Eşekotu - Evening Primrose (Soluk pembemsi beyaz çiçekler gece karanlığında açılır ve tatlı bir koku verirler.)

Night Phlox -Midnight Candy (Zaluzianskya Capensis) Güney Afrika kökenli bu güzellikler gün batarken açılır, bal ile vanilya karışımını andıran, tatlı, taze pişmiş vanilyalı kek kokusu yayarlar. Glayöl geceleri baharatlı bir koku yayar, Ay ışığında parlayan beyaz çiçek kütlelerinin geceyi yöneten kokuları, Güney Amerikalı Angel's Trumpet- Melek Borazanı için de geçerlidir. Trompet şeklindeki beyaz çiçekleri geceleri açıldığında birer zile benzer.

Queen of the Night- gecenin kraliçesi, Orta ve Güney Amerika kökenli ve güzel kokulu bir gece çiçeğidir, akşam geç saatlerde açılıp, gün doğarken kapanır.

Lilium Casa Blanca beyaz büyük çiçekleri ile tatlı bir koku yayar, bu tip zambak ve lilyumlar cennet çiçeği ve saflık sembolü olarak görülür. Casa Blanka, teras, veranda ve balkonlar için de uygun koşullar altında vitamin ile beyaz çakıl desteği sayesinde saksılarda büyümeyi sevebilir.

Night blooming jasmine (Cestrum nocturnum) geceleri açılan ve harika kokan yeşil beyazlı yasemin çiçeklerine sahiptir.

Yeryüzünün yıldızları olan her bir çiçek, insanlara gönderilmiş, sevinç, mutluluk veren en güzel armağanlardan; özel günleri ve yaşamı renklendirmek için tercih edeceğiniz türler ise, seçimlerinizi bekliyor.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

fferdauyulan@gmail.com