Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

Tzolkin Burçları. Antik Maya takvimi neden bitmedi?

25 Aralık 2017 Pazartesi
Tzolkin Burçları. Antik Maya takvimi neden bitmedi?
Tzolkin Burçları. Antik Maya takvimi neden bitmedi?

Antik Maya takvim sistemi, 1200 yıl önce geliştirilmiş olan bir dizi takvimdir. 365 günlük döngüleri ölçen “Haab”, 400 yıllık döngüleri ölçen ''Uzun Sayım Takvimi'' ve 260 günlük döngüleri ölçen “Tzolkin Takvimi.”

Her takvim, tarımsal, siyasal ve kültürel etkinlikler gibi farklı şeyleri izlemekte kullanılmıştır.

21 Aralık 2012 tarihinde, Uzun Sayım Takvimi'nin bir döngüsü sona ermişti. Ancak bu bir çevrimin dönüşü idi ve bir bak'tun denilen döngüye aitti. Bir bak'tun, her 400 yılda bir oluştuğu için, bu süre, Antik Maya Takvimi'nde adeta bir nokta gibiydi.

Kıyamet mitlerine kaynaklık eden ve Meksika Tabasco’da bulunan antik bir Maya oyması olan Tortuguero Steli "Estela de Tortuguero" ise, Meksika’daki antik Tortuguero kentinde, M.S. 669 yılında keşfedilmişti.

Stel'in, Maya Takvimi'nin sonu olarak gösterildiği günlerde, yüklü kıyamet ve foton kuşağı spekülasyonlarına sahne edilen Aralık 2012 tarihi, sadece “bir dönem sonu” idi.  Tortuguero Steli'nin, yalnızca “politik bir tarih metni”nden ibaret olduğu bulunmuştu.

Palenque'deki Tikal Yazıtlar Tapınağı, uzak bir gelecekte, M.S. 4772 yılında olacak olayları anlatmaktadır. Maya Takvimi, kozmolojimiz açısından oldukça uzun tarihlere kayıtlanmışır.
Tikal Yazıtlar Tapınağı'nın iç duvarlarında Doğu Tablet, Merkez Tablet ve Batı Tablet olarak bilinen üç hiyeroglif tablet bulunuyor. Bunlar: “Geçmişte yaşanan olaylar, aynı takvim tarihinde bulunan bir tema üzerinde tekrarlanır.” düşüncesini vurgulamak içindir. Chilam Balam Kitapları ise, 617 glif olan Maya yazıtlarından sadece birini oluşturmaktadır.

Bazı New Age ve Spiritüel toplulukların teorilerine karşın, 21 Aralık 2012'nin kış gün dönümü tarihinde, Maya Uzun Sayım Takvimi'nin bitiş tarihi onaylanamamıştır. O gün takvim, 13. bak'tun veya 144.000 günlük siklusun son günü olmuştur. 13 bak'tun antik Mayalar tarafından kutlanırdı. Ne var ki, onlar, bu tarih ile ilgili herhangi bir kıyamet kehaneti yapmamışlardı.

20 BURÇLU TZOLKIN TAKVİMİ VE BURÇ ÖZELLİKLERİ

Orta Amerika Maya Astrolojisi son derece ezoteriktir. Tzolkin Takvimi, evrenin özündeki ruhsal enerjilerin kalıplarına ulaşmak isteyen Şaman transları ile oluşturulmuştur ve evrenin ruhsal enerjilerinin akışını açıklamayı hedefler.

Ruh, maddeden önemli ise, ruhsal olanı açıklamak için maddi takvim (gezegensel) yerine, ruhsal akışın doğası izlenmelidir diye düşünen Mayalar, ruhsal evrim rehberliğini bu takvime yüklemişlerdir.

Tzolkin’de yirmi gün süren döngü boyunca, her gün başka bir tanrı yani bir başka burç tarafından yönetim gerçekleşir. Her ayrı gün, ruhsal evreni etkileyen başka bir titreşime ev sahipliği yapar. Yaşam planımıza en uygun günün, doğduğumuz gün olduğunu savunan Maya rahiplerine göre, doğum günü enerjileri, yaşam amacımızın nasıl bulunduğunu algılamada etkindir. Bu yüzden Tzolkin Takvimi'ne göre, her insan, rollerini doğumları esnasındaki enerji ve işaretlerine göre üstlenmelidir.

Mayalar on üç kat gök ve dokuz kat da yer altı dünyasının varlığına inanırlardı. Orta Amerika’da kullanılan takvimleri, 365 günlük (yirmişer günlük on sekiz ay, artı beş uğursuz gün) ve 260 günlük (yirmişer günlük on üç devre) devrelerden oluşuyordu.

Mayaların 20 günlük döngüleri, her gün, bir burç sayesinde yönetilir. On üç devre, her bir günde kendine özgü bir enerji ile; 20x13=260 farklı enerjetik ruhsal gücü belirlemektedir.

On üç gün süren ve “Trekana”nın “13 Ton”u, her günün kendi özgün döngüsüdür. Titreşimleri birbirinden farklıdır, diğer yandan 13, Mayalarda ilahi planın sayısıdır. Bu 13 tondan birinde doğduğumuza göre, kutsal boyutlarla olan ilintimizi, bu tona bakarak anlayabiliriz. Yirmi burçtan hangisinde doğduğumuzun da, yüksek varlığımızın bireysel yaşam amacını gerçekleştirmek için seçilmiş olduğuna inanılır.

Bir tek 13 tondan hangisinde doğduğumuzu seçmemişizdir. Bu hal, irade ve kader gibi kavramlarla bağlantılıdır. Mayaların 20 burçlu Tzolkin Takvimi, Kozmos'un ruhsal enerjilerinin akışını bildirir.

Burçları şöyle sıralanır:

 • 1-Ahau /IŞIK
 • 2-Akbal /GECE
 • 3-Ben /SAZ
 • 4-Caban /TOPRAK
 • 5-Cauac /FIRTINA
 • 6-Cib /BAYKUŞ
 • 7- Chiccan /YILAN
 • 8-Chuen /MAYMUN
 • 9-Cimi /ÖLÜM
 • 10-Eb /YOL
 • 11-Edznab /BIÇAK
 • 12-Imix /TİMSAH
 • 13-Ik /RÜZGAR
 • 14-Ix /JAGUAR
 • 15-Kan /KERTENKELE
 • 16- Lamat /TAVŞAN
 • 17-Manik /GEYİK
 • 18-Men /KARTAL
 • 19-Muluc /SU
 • 20-Oc /KÖPEK

Bunlardan 12 tanesini, çalışma düzeni içinde, tarihler içinde ilişkilendirdim:

21 Mart - 19 Nisan (Cauac - Fırtına): Üzerinde çalışması gereken Karmik yükle doğmuştur. Talihlidir, yüksek amaçlara odaklandığında olumlu çözülmeler yaşar. Bu sınavıdır. Arkadaş canlısı, yardımsever, şefkatli, dinç ve tezcanlıdır.

20 Nisan - 20 Mayıs (Imix -Timsah): Enerjik, sezgili, yaratıcı, koruyucu, pratik ve hassastır. Gizeme ilgisi, benlik hissinden uzaklaşmasıdır. Kolektif insan farkındalığı sınavıdır. Güzel sanatlarda başarılıdır, sabırlıdır ama kızdığında uzak durulmalıdır.

21 Mayıs - 20 Haziran (Chiccan - Yılan): Tutkulu, karizmatik, yaşam gücü dolu, çok öfkelenebilen, sınırsız üzülebilen biri. İç kuvvetlerinde kontrollü olmak yolculuğudur. Ruhsal şifa gücüyle çift yılan sembolünü yansıtır, kutuplaşmaktansa denge kurmalıdır.

21 Haziran - 21 Temmuz (Men – Kartal): Geniş bakış açısı ile yükselir. Sabırlıdır, derin hislerle hayalci, öte yandan vizyonerdir. Fikir üretir, yakınlarına hizmeti sever. Eleştirici, gerçeklerden kaçan, sahiplenici bir doğası vardır.

21 Temmuz - 21 Ağustos (Kan – Kertenkele): Gerçeğin “Ben” olarak ifadesi. Liderlik, detaycılık, yaratıcı performans, bireysellik, uzmanlaşma ve bilgelikle zenginlik getiren üretkenlik. Gücünü seçtiği işe yönlendirebilmek deneyimi olacaktır.

22 Ağustos - 21 Eylül (Eb -Yol): Yardımsever, sebatkar, özverili, cömert ve mütevazi. İşte, seyahatte şanslı, pratik. Öfkesine engel olması onu hasta eder. Titizdir, kolay incinir. Başkasının onun nasıl hissettiğini bilmesini sağlamak, sınavının parçasıdır.

22 Eylül - 22 Ekim (Ix – Jaguar): Psişik yetenek, sabır, kalp okuyabilme. Zenginlik arzusu baskınsa hasta olur. İçsel dönüşüme değer vermelidir. Yardım, iletişim ve arkadaşlığı sever. Kendini birleştirdiklerinde arar.

23 Ekim - 21 Kasım (Lamat – Tavşan): Arzu ettiklerinde kendini bulur, muazzam enerjisi vardır. İnceler, yargılar. Çalışkan, enerjik, üretken, şanslı, konuşkandır. Görüşlerini kabul ettirmek ister. Sevmeyi öğrenmek ise, yolunun gereğidir.

22 Kasım - 21 Aralık (Ahau – Işık): Çift kısmetli, idealist, romantiktir. Spor, felsefe, sanat merakı ile karmaşıktır. Yüksek güçlerle içsel bağlantıda gibidir. Gerçekçi olmayan beklentilerle başa çıkmak, karması gereğidir.

22 Aralık - 20 Ocak (Manik – Geyik): Kendini kullandıklarında arar. Önemli özelliği güçlü oluşu ve belli bir erk taşımasıdır. Bunu doğru yönlendirmelidir. Mana, karamsarlık, öfke, sessizlik kişisel sınavıdır. Sezgili, açık sözlü, bireyselcidir. Yoldaşlık sever, güven arar.

21 Ocak - 19 Şubat (Chuen – Maymun): Spontane ve kendiliğindenlik. Cana yakınlığı ile sevilir. Şanslıdır, yaratıcı, azimli, zanaatkar olur, şakalarla dikkat çekmeyi sever, ticaret aklı ile beceriklidir. Yaşam sınavı, egosunu aşmakla ilgilidir.

20 Şubat - 20 Mart (Ik – Rüzgar): İlhamları yüksek, sade, hassas, idealist, çalışkan. Hayalleri ağır basar, tanımlanmak ister, kararsızdır. Değişken ama uyumludur. Yaşam sınavı, iletişim kurmak üzere eğitilmektir.

Huzurlu, esenlik dolu nice güzel yıllarınızı, sevgiyle, mutlulukla, şükürle ve doğa ile uyum içinde geçirmeniz dileklerimle, 2018 Yılınız Kutlu Olsun.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji