Terazi Burcunda Tatlı ve Huzurlu Bir Dolunay Süreci

06 Nisan 2023 Perşembe
Terazi Burcunda Tatlı ve Huzurlu Bir Dolunay Süreci
Terazi Burcunda Tatlı ve Huzurlu Bir Dolunay Süreci
Her birimiz örülmüşüz ilmek ilmek sevginin ipleriyle her zaman var olmak ve sevginin rahminde çoğalmak üzere…” Özge Genlik

Değerli okurlar, 6 Nisan 2023 Perşembe günü saatlerimizin akrebi 07’yi ve yelkovanı 34’ü işaret ettiğinde (07.34) Ay biricik yegane aşkı Güneş’in huzuruna çıkıyor ve diyor ki: “Benimle evlenir misin?” :)

Evet, kimliğimizin sembolik bir ifadesi olarak “evlilik” müessesi yoga üstadlarına göre samadhi’nin ötesinde bir farkındalık bilincidir. Evlilik sürecinde eş olarak nitelendirmeyi seçtiğimiz kişi mütemadiyen bizi bize yansıtan bir ayna vazifesi gördüğü için,  evlilik süreci kendimizden kendimize doğru olan yolculuğumuzda daima eşimizin tuttuğu aynada kendimizi okuyabileceğimiz, hayata/yaşama vermeyi seçtiğimiz bir bağlılık sözü olarak da nitelendirilebilir. Bugün tezahür eden dolunay süreci 4 Ocak 2024 tarihine değin içsel olarak bu bağlılık sözünü nasıl veriyor olduğumuza dair akıl büyütecimizi bu alana yöneltmemizi besleyici ve yenileyici bir ritimde desteklemekte. 

Biz bilincini ışıyan Terazi burcunun güzel, uyumlu, dingin, barışçıl, aklın ve mantığın ön plana çıktığı adaletli doğasında gerçekleşen Ay-Güneş karşıtlığının tohumu 6 Kasım 2021 tarihinde doğan Yeniay sürecinde "Sapere Aude" diyerek atılmış ve aşil topuğumuzla yüzleşebileceğimiz "Truva Atı" hikayesi tadında bir serüvene baş koymuştuk,  şimdi egomuzun surlarını nasıl feth etmeyi seçtiğimizi değerlendirdiğimiz mevcut süreçte yaşam döngümüzdeki savaşımızı ne uğruna verdiğimiz beş duyumuzla algılayabileceğimiz düzeyde apaçık aydınlanıyor, temas etmeye hazır mıyız? 

Dolunayın tezahür anında yükselen verimliliğin, güvenin, istikrarın, sakinliğin simgesi Boğa burcu olduğunu görmekteyiz. Dolunayın ışığının (Terazi burcunun yönetici gezegeni) ve eş zamanlı olarak Boğa burcunun da yönetici gezegeni Venüs gezegeninin de Boğa burcunda konumlanması; yaşam döngümüzde ne kadar tatminkar hissettiğimizi ve eş zamanlı olarak ne ölçüde  şükran bilincinde olduğumuzu akıl süzgecimizden süzmemizi işaret etmekte.

Öz'e güvenmek, kendimizi koşulsuzca sevmek, kendimize şefkat bilinciyle dokunmanın ve içsel sesimizin rehberliğini dengeli bir ritimde takip etmek bu süreçte ön plana çıkmakta ve pek tabi "aşk". Dolunay'ın ışığının yönetici gezegegi Venüs, içsel tabiatımızda zıtlıkları birleştiren, uzlaştıran ve dengeleyen barışçıl bir gücü temsil etmektedir. Şimdi içsel dünyamız ile dış dünya arasındaki arabulucuk rolümüz vurgulanırken aşk'ın iyileştirici gücünü hatırlamamız işlevsel olabilir nitekim Terazi burcunun karşıt burcu olan Koç burcunun lider bilincini ışıyan ilham verici, mücadeleci  zemininde Güneş -Chiron (Kiron) ve Jüpiter gezegenlerinin birleşimi; bizlerin en çok sevgi verdiğimiz ve sevgi beslediğimiz varlıklar tarafından yaralanabileceğimizi ve yaranın özündeki şifayı keşfettiğimizde ise gerçekten "ben" diyebileceğimizi de vurguladığını da altını çizmemiz faydalı olabilir. "Biz" bilincinde köklenebilmek için öncelikle iyileştirilmesi elzem yaraların bilinç yüzeyine çıkması, kendimizin öz potansiyelinde var olan nitelikleriyle verimli bağlar, ilişkiler geliştirebilmesi için bir vesiledir.  Bu süreçte Güneş-Chiron (Kiron) ve Jüpiter gezegenlerinin dispozitörü (yönetici gezegeni) eylem fonksiyonumuz; Mars gezegenin Yengeç burcundaki konumu deneyimlediğimiz olay örüntülerine, hafızamızdaki bir anıya ilişkin zamanın bir döngüsünde kurmuş olduğumuz bağ ile tepki vermeyi mi  yoksa gerçekten o anın verilerine ilişkin yanıt üretmeyi mi seçtiğimizi de gözetmemizin akıllıca olabileceğinin altını çiziyor. 

Dolunayın ışığının dekan yöneticisi öz benliğimizle birleşmemizin önünde duran noktaları engeller aracılığıyla işaret eden  bu bağlamda ruhsal boyuttaki sağlığımızı en çok gözeten gezegen olan Satürn'ün "birlik" bilincini vurgulayan Balık burcundaki seyrini de göz önüne alırsak; Dünya olarak nitelendirmeyi seçtiğimiz mavi-yeşil gezegenimizde bir tatlı huzur deneyimlemek istiyor isek; Yahya Kemal Beyatlı'nın dizelerinde vurguladığı üzere "Zamandan demir alacağımız an ile temas etmemiz ancak bedenimizin bilge dili ile sözcüklerin gücünü dengelediğimizde gerçekleşebilir. Tabi ki zamandan demir almanın; bir sonun yepyeni bir başlangıca işaret ettiğini hatırlayalım şimdi gemimizin nasıl bir rota izleyeceğini kalbimizin özgün melodisiyle tayin etme vakti...

Işık Olsun!