Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

Sahte haberlere dikkat

28 Kasım 2017 Salı
Sahte haberlere dikkat
Sahte haberlere dikkat

Örneğin; Word truth tv. nin; '' adı Mc ile başlayan bir fast food zincirinde kullanılan etlerde insan eti bulunduğu (sahte)'' haberi gibi. Paylaşımlarını araştırmadan yapanlar ise, aldatılıyor.

Diğer bir örnek de, Körfez savaşında Irak' taki askerlerin baş etmek zorunda kaldığına halkı inandıran deve örümcekleri haberi olmuştu.

Dünya'nın 6 gün karanlığa gireceğinden, soğanla şarj edilen ipod'a, ''yeni doğmuş bebeğin topuk iziyle annenin parmak izinin aynı olduğunu biliyor muydunuz?'' diye soran yalan habere, Teksas'da yayılan Ebola virüsünden, dev iskeletlere, sanatçıların gerçekleşmemiş ani hastalıkları ya da ölümlerine, 300 kiloluk kadının 20 kiloluk bir bebek doğurduğuna, tırnak üzerindeki dikey ve koyu renk çizginin kanser belirtisi olabileceğine kadar, sahte birçok haber hızla yayılacak zemin buluyor. İlginç bitkiler, hayvanlar, deniz kızları, uzaylı cesetleri, kafatasları, peri cesetleri de bu haberlere ekleniyor.

Asılsız sahte iddialardan bazılarına dönelim:

ABD’de bir bebek elinde spiral ipiyle doğdu yalanı.
Hurmalardaki corro virüsü ve Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın uyarısı. İsrail’de kanserin çok az görüldüğü, kimsenin kanserden ölmediği.
Diş macunu tüplerindeki renkli işaretlerin macundaki kimyasal oranı gösterdiği.
131 bin 746 Suriyeli’nin üniversiteye yerleştirildiği.
Süt ve süt ürünlerinde Solitin isimli ölümcül bir kimyasal bulunduğu iddiası.

“Fairy Elin” isimli dünya dışı varlığın Muğla'da fotoğraflandığının asılsız iddiası ise oldukça sıradışı; diğer boyuta ait bir varlığın burada cesedinin bulunduğuna inanmalar :) Saygın haber sitelerinde dahi yer alan haber tamamen uydurmaydı. Sonradan da nihayet yalanlanabildi. Zira “Fairy Elin” DeviantArt isimli sitede Benjamin Dodds isimli kullanıcının 2012 yılında paylaştığı Mummified Fairy isimli bir maketin fotoğrafıydı.Üstüne üstlük, haberlerde Sirius UBAM Başkanı H. Akdoğan, bu fotoğrafı çektiğini iddia eden Muğla'daki bir bayanla yanyana duruyor ve fotoğrafın analizini yaptığını, tamamen gerçek olduğunu ifade ediyordu.

(Dileyenler araştırıp ulaşabilir: Sonradan düzeltilen haberin linki)

Çocuklarının resmini kapak ya da profil resmi halinde ekleyenlerin, bazen o resmin alınarak; bu çocuk şu hastalığa yakalandı, dua edin, ya da kaçırıldı gibi yalan haberler yapıldığına şahit olabildiği de görülmüş.

Üzerinde oynanan resimlerin yanında, bazı eski felaket ya da toplu ölüm resimlerinin yalan haberlere malzeme yapılması da sık görülen işlerden.

2016 yılının Aralık ayında, sahte bir sosyal medya hesabından "Ankara'da okullar tatil" edildi bilgisi hızla yayılınca, Ankara Valiliği açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Masa başı aldatmacasını paylaşan insanların üçte birinden fazlası bunlara anında inanmaktadır. İnternet, güncel olayları alıp, kurgulayarak, politikacılar, ünlüler ya da toplumla ilgili konuları hiciv veya sahte haberlerle donatarak sunmaya çalışan sitelerle dolu. Hikayeler, gerçek insanların adlarını kullanabiliyor, hatta gerçek olayları referans gösterebiliyor, oysa hepsi kurgusal ve sosyal medya yoluyla hızla yayılmaktalar.

Şaka ve sahte haberi tanımlamanız için, konuyu hemen Google üzerindeki diğer kaynaklarda arayın. Sahte haber yayan sitedeki diğer haberleri kontrol edin, çoğu garip, abartılı ve inanılmaz ise, genellikle sitenin Künye, Hakkında, ya da Bize Ulaşın sayfalarında, yayınlanan hikayelerin, kurgusal veya hicivsel olduğunu belirten bir sorumluluk reddi beyanını bulabilirsiniz.

Çeşitli çıkar gruplarını ya da provokasyonları da engellemek adına, gerekli hassasiyet ve özeni göstererek, araştırmadan her şeyi paylaşmak, yaymak, paylaşanın bilgisine güvenerek hemen beğenmek ayrıca yersiz olacaktır.

Aşağıda ismi geçen ve 3 ayrı grupta incelenen yabancı websiteleri:

FAKE/HOAX NEWS WEBSITES

Aldatan ve sahte haberler üreten siteler

BigAmericanNews
Cap New
ChristWire
CivicTribune
ClickHole
CreamBMP
DCGazette.
DailyCurrant
DCClothesLine.
DerfMagazine.
DrudgeReport.
DuhProgressive.
EmpireNews.
EnduringVision
Indecision Forever
MediaMass
News-Hound.
NewsMutiny.
PoliticalEars.
Private-eye.
RealNewsRightNow
RileNews.
Sprotspickle.
TheNewsNerd
TheUsPatriot
WitScience.

SATIRE WEBSITES

Doğru olmayan, ironik ya da hiciv içeren haberler üreten siteler.

TheOnion.
AmplifyingGlass.
Duffleblog.
EmpireSports.
GomerBlog.
Huzlers.
iTagLive.
NahaDaily
RockCityTimes.
TheLapine.
TheSpoof.
WeeklyWorldNews.
WorldNewsDailyReport.

CLICKBAIT WEBSITES

(Tık Tuzağı) internet kullanıcılarını istenen sayfaya yönlendirmek amacıyla kullanılan yanıltıcı başlıklar ve diğer ögelerin tümü kullanan siteler...

21stCenturyWire
ActivistPost.
BeforeItsNews.
BigPZone.
CoastToCoastAM.
ConsciousLifeNews.
ConservativeOutfitters
ConspiracyWire
CountdownToZeroTime.
CounterPsyOps.
DailyBuzzLive.
Disclose.
FPRNradio
GeoEngineeringWatch.
GlobalResearch
GovtSlaves.
GulagBound.
JonesReport.
IntelliHub.
LibertyTalk.f
LibertyVideos.
LMR
MegynKelly.
NaturalNews.
NoDisInfo
NowTheEndBegins
PakAlertPress.
PoliticalBlindSpot
PrisonPlanet.
RealFarmacy.
RedFlagNews.
TruthFrequencyRadio
TheDailySheeple
TheRunDownLive.
UnconfirmedSources.
VeteransToday
WakingUpWisconsin
WorldTruth.t

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji