Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

Ocak 2023 Gökleri: Yılın Rengi, Burçlar ve Beklentileri

04 Ocak 2023 Çarşamba
Ocak 2023 Gökleri: Yılın Rengi, Burçlar ve Beklentileri
Ocak 2023 Gökleri: Yılın Rengi, Burçlar ve Beklentileri

2023 yılınız en iyi dileklerle kutlu olsun.

Yeni yıl, Dünya'mıza, yurdumuza, barış, iyilik, bolluk, uyum, denge, manevi yükseliş ve güzellikler getirsin. Ocak ayında en parlak gezegenler, göz alan yakın karşılaşmalar tasarlıyor. Bu yansımaların şans getirmesini umalım. En büyük Güneş sistemi gezegenimiz Jüpiter, aylardır akşam göğüne hakimdi, yine pırıl pırıl parlıyor ve Ay ile son derece yakın konumda. Gökyüzü kararmaya başladığında göreceğimiz ilk ışık noktası o olacak. 

Canis Major takımyıldızının bir parçası olan Sirius, Yeni Yıl Yıldızı olarak da adlandırılabilir. Bütün yılbaşı dönümlerinden başlayarak yükselir, her geçen ay iki saat daha erken yükselip battığı için, Sirius, 31 Ocak gecesi en yüksek konumunda.

Güneş manyetik döngüsü devam ederken, korona fışkırması ve fırtınalarının oluşumu 4 ve 23 Ocak'ta artabilir. 

7 Ocak 2023'de Kurt Ay Dolunayı ve 21 Ocak'ta ise, Yeniay gözlemlenecek.

Yılın ilk meteor yağmuru 3-4 Ocak gecesi zirvede olacak. Quadrantid duşu. Meteorlar çoğunlukla Dolunay ışığında gözden yitecekler. Bu meteor yağmuru saatte 100'den fazla meteor üretecek. Aslında, Kasım ortasından Ocak ortasına kadar devam eden seriler halinde bu meteor yağmuru gerçekleşmektedir. 

Kuyruklu yıldız, Comet C/2022 E3 (ZTF), 13 Ocak 2023'de günberide, bize 165 milyon kilometre uzaklıktan geçecek. Dünya'ya en yakın yaklaşımı ise, 2 Şubat 2023'de, 43 milyon kilometre ile olacak. 

Venüs ve Satürn, Ocak akşamlarında gökyüzünde ikili oluşturacak. Gün batımından kısa süre sonra,  parlak Venüs yükseğe tırmanırken, Satürn alçalacak. 22 Ocak 2023 akşamı ise, en yakın konumda kavuşacaklar. 

23 Ocak'ta, gün batımından sonraki bir saat kadar sürede, incecik narin hilalin  büyüleyici rengi gökyüzünde belirecek. Hemen altında iki parlak gezegen; Venüs ve Satürn yer alacak. 

Büyüyen hilal, 25 Ocak gün batımından sonra Jüpiter'in altında ve 26 Ocak'ta Dünya üzerinde parlayacak. 

YENİ YILIN GÜNEŞ VE AY TUTULMALARI

20 Nisan Tam Güneş Tutulması: (Görüleceği coğrafyalar: Güneydoğu Asya, Avustralya, Pasifik ve Hint Okyanusu ve Antartika)

5-6 Mayıs Yarı-gölgeli Ay Tutulması: (Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu)

14 Ekim Halkalı Güneş Tutulması: (Batı Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Arktik)

 28–29 Ekim Kısmi Ay Tutulması: (Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Arktik, Antartika)

YILIN RENGİ

Yılın rengi Fuşya olmalı; kırmızı, pembe ve mor renklerin karışımı olan fuşya çiçeğinin rengi, insan bedenine enerji iletmesinin yanında, canlandırıcı ve güven veren bir özelliğe sahiptir. Çatışmanın karşısında sakinlik gibidir. Refah ve sevgiyi betimler. 

Pantone Renk Enstitüsünden her yıl Aralık ayında yapılan açıklamaya göre, 2023 yılının rengi 'Viva Magenta' olmuştur.

Renk, sıcak ve soğuğu dengeleyen 'incelikli bir kızıl ton' olarak tanımlanmaktadır. Bu renk için, koşinil adı verilen küçük böceklerden elde edilen doğal kırmızı boyadan ilham alındığı belirtilmişir.

BURÇLARIN YENİ YIL BEKLENTİLERİ.

Her yıl, bir çoğu önceden ekip biçilmiş olaylar zinciri içinde, kimileri  için daha şanslı, bazıları için ise, şanssız bir yıl olarak nitelendirilir. Ancak doğduğumuz ay hangisi ise, onun yıl içinde en şanslı, enerjik, hatta bizi güçlendiren ayımız olacağını astrolojik bir kural gibi görmemiz mümkündür.

18 Ocağa dek Merkür geri giderek, Oğlak burcundan geçecek; iletişim, ulaşım ve diğer değiş tokuş biçimleriyle ilişkili olarak, yapı, iş bölümü ve ilerleme ile ilgili konularda, sıkı çalışmayı, rabıtayı ve uzun vadeli planlamaları sarsabilir, geciktirebilir. Kararların sürekli gözden geçirilmesi uygundur. Ateş ve Hava burçları arasında bir yakınlaşmanın, Su ve Toprak burçları arasında ise doğal bir anlaşmanın oluşacağı ay, yine Ocak'tır.

KOÇ BURCU.

2023'te Koç burcu, Nisan, Temmuz ve Eylül aylarında mali beklentiler açısından şanslı olabilir. Savurganlık yapmamalıdır. Ocak  başlarında büyük olasılıkla bir iş fırsatı, değerlendirmesi için kendisine sunulabilir. Bir hiyerarşi içinde planlı çalışmadıkça, kariyer gelişimleri duraklayacaktır. Yılın ikinci yarısındaki toplam sosyal etkinliklere vakit ayırması yararına olabilir. Bir seyahati de mümkündür. Bu yıl daha duygusal bir biyoritm içinde bulunabilir. Yine de, duygusal olarak aradığı ilgiyi ve takdiri bulamaması, sıklıkla buna gereksinimi olmayanlara harcamasından kaynaklanmaktadır. Yıl içindeki net hedeflerini sorgulamaları yararlı olacaktır.

BOĞA BURCU.

Sezgisel içgörülerinin yıl içinde yararını görebilirler. Bu yılın onuncu ayında mali bir yükseliş ile, bir girişimde bulunabilirler. Bahar aylarında planlayabilecekleri uzun veya kısa gezilere gereksinimlerinin artması muhtemeldir. Yılın sonunda, uzun süredir bekledikleri  olanaklara kavuşabilirler. Daha çok kişisel özgürlüğe ulaşacakları değişiklikler için verecekleri mücadele, dıştan fazla, zihin ve kalplerinde olabilir. Kesin bir değerlendirme için, sakin kalarak, yeni gelen oniki ayın, ilk üç ayını bu şekilde tamamlamayı bekleyebilirler. Emek ve sabırlarının sonuçlarını alacakları 2023, Boğa burcu için duygusal açıdan da iyi geçebilir. Bekarlarda ani evlilik ve çocuk sahibi olma konusu ortaya çıkabilir. Meslek başarıları ve kazanç bakımından ayrıca iyi gelişmeler mümkün görünmektedir.

İKİZLER BURCU.

Senenin ilk yarısında, aile ile alakalı sorumluluklar öne çıkabilir. Uygulanması gereken planlar konusundaki zorlukları aşmaya çalışacak olan İkizler, kış ortasında bu durum ile ilgili bir seyahate gidebilir.  Hayal kırıklığının ardından gelen mutluluk ve duygusal bir bağlantı sevindirici olabilir. Mayıs ayı içinde, bir ilişkiye yeni bir yön verilebilir. Kendisine iki yüzlü davranan yakın bir kişiye karşı, üstünlük sağlaması, olayları geniş bir bakış açısıyla görmeye çalışması ile olası. Zihnine ve bedenine rahatlama için zaman vermesi ve kendisinin birçok konuda kontrolü sağladığına olan inancı yüksekse, mutlu ve başarılı olabilir. Maddi bakımdan beklediği kazançlar Mart ayının ilk yarısında öne çıkabilir. İkizler burcu, çoğu zaman sevecen biçimde güvenir, fazlaca değer verdiği kişilere harcadığı enerjiye, Ekim ayında özellikle dikkat etmesi gerekebilir. Kendi profesyonel alanında 2023 yılında başarı kazanabilir. Mayıs ve Haziran aylarında şanslı görünmektedir.  

YENGEÇ BURCU.

2023 yılı için, ''parlak bir yıldı'' demesi muhtemel olan Yengeç, planlı, kararlı çalışma ile, yaklaşık dört aylık bir dönemde, herhangi bir başarının temelini kurabilir. Ayrıntılara dikkat etmesi olumlu olacak ve vizyonunu sağlamlaştıracaktır. Diğer yandan, doğru beslenme ve spor konusunda da çalışması gerekebilir. Şubat başında maddi, manevi kapıların açılma olasılıkları ve yeniliklerle karşılaşabilir. Nisan ayında daha fazla maddi harcama yapmaya zorunlu kalabilir. Temmuz ayı içinde, enerji, cazibe ve şansının artışı ile, bu frekanstan etkilenen ortamı, kendisine yeni fırsatlar sağlayarak, umutlarını genişletebilir. Seyahat ve entellektüel keşiflerinin, yeteneklerinin öne çıkışının ardından, özellikle Ağustos ayında, duygusal yaşamına uzun süredir beklediği katkıyı sunabilir.

ASLAN BURCU.

Zamanını iyi kullanmasını gerektiren 2023 yılında, herhangi bir proje, iş veya beklenti hakkında, özellikle Ocak ayı sonunda karşılaşabileceği gecikmelere karşı sabırlı olmak durumunda kalabilir. Bazen aksamaların, tam da lehimize çalışan zamanlama mekanizmaları oluşu değerlendirilebilir. Bu yıl ortalarında, her baktığı özel durum ve olayda; resmin büyük kısmını görme yetisi artabilir. Herhangi bir durumu zorlamak yerine analiz etmesi yeterlidir. Bir iç çatışma geçirebilir, bu nedenle, bir süre için, kalbin sesinden çok, mantığı ön plana alması mümkün olursa; Kasım ve Aralık aylarında kendi işinde başarıyı tamamlaması olasılığı büyük görünürken, maddi açıdan da refah sağlayabilir. Temmuz ayı sonunda seyahatler, şansın yükselişi, aileye katılan yeni üyeler gibi mutlu beklentileri çoğalabilir.

BAŞAK BURCU.

2023 yılında, hangi alanda olursa olsun, kendi işini merkezde tutarak, çalışma azmini arttırması ve ayrıca yardımcılar edinmesi olasılığı fazladır. Özellikle kış ayları içinde, ummadığı anda gelen maddi olanaklar ile, hiç öngörmediği harcamaları arasında denge kurmaya çalışması da muhtemeldir. Ancak bir yatırım türüne yönelerek, akılcı  ve objektif bir yol çizmesi, ayrıca, 2. ayda, anlık bir dürtüyle savurganlık yapmaktan çekinmesi iyi gelebilir. Bu yıl, aile içinde gelişebilecek bazı sıkıntı veren konuları, iyi bir muhakeme ile çözümlemesi mümkün. Hızlı, akıllı ve heyecanlı aurası içinde gezindiği için, her toplantıda ilgi çeken, beğenilen konumda bulunabilir. Ekim ayında, iş gezisi veya sosyalleştiren çeşitli toplantılara sık katılma olasılığı artabilir. Her alanda, yetenekleri hakkında çevresinden olumlu görüşler alabilir, oldukça umutlu bir yıl görünmektedir. Refaha elverişli bu yılında, imaj değişikliği yapması olasıdır. Terfiler, kazançlar, fırsatlar, yeni kaynaklar, yılın ikinci yarısından sonra yükselebilir. Zihinsel ve fiziksel biyoritminin enerjisini son derece iyi hissedebilir. 

TERAZİ BURCU.

Öncelikleri değiştiği için, görevleri ve ilişkileri de değişecek gibi görünen Teraziler, 2023  yılı içinde önemli hedeflere uzanmayı, ayrıca bunun meyvelerini toplamayı olası kılabilirler. Yaşam biçimini değiştirmeyi başarması, sorumluluklarını aksatması anlamına gelmemelidir. Bu yıl, ömründeki en kıymetli şeyin ne olduğuna kendi dikkatini çekerek, hedefine ulaşmış hissederse, bazı insanları ve durumları aşmayı sağlayabilir. Nazikçe gitmelerine izin vermesi yeterlidir. Geleceğe maceracı biçimde baktığı bir dönemde, cömert ve aceleci davranmaktan soyutlanırsa, yatırım fırsatı kazanabilir. Ocak ayı sonuna doğru uzaktan alabileceği haberler sıkıcı gelebilir, Duygusal olarak ilgi bekleyen insanlara eğilmesi gerekebilir. Böylece, iyiliklerinin karşılıksız kalmayacağı, şansının giderek yüz güldüreceği bir seneyi yaşayabilir. Eylül ayında ​güzel haberler, bir terfi veya duygusal birliktelik olasıdır.

AKREP BURCU.

Akrep burcundakiler için, iş konusunda cazip tekliflerin yükselebileceği 2023; içinde daima harekete geçme zamanını saklıyor. Sabırla yapmayı beklediği birçok şeyi gerçekleştirebilmesinin  en iyi yanı, beklediğine değdiğini görmesi olabilir. Eski ile yeni arasında yarı yolda iken, planlarını titizlikle incelemesi yapıcıdır. Yine de, kararları hakkında konuşmak yerine, eylem yapmasının zamanı. Doğada vakit geçirmeye ve sağlığına dikkat ederse, bazı rahatsızlıkları ötelemesi kolaydır. Tutumlu davranması gerekebilir, böylece, planladığı  uzun yol varsa kolaylıkla çıkabilir. İlkbahar ve Sonbahar ayları, enerji yüksekliği taşıyabilir. Kasım ayında, uzun süredir görmediği kimselerin tekrar araması olasıdır. Duygusal biyoritmi, Mart ayında biraz zayıflık verdiği için, bu ayı her konuda dikkatli geçirmesi gerekebilir.

YAY BURCU.

Aşırı hassas olabileceği Ocak ayında, değişken hislerle, geçmişteki ilişkilere tekrar anlam katma çabası verimli olabilir. Mart ve Nisan oldukça şanslı ayları sayılabilir. İlham verici fikirlerle, yeni planlar kurması ile birlikte, güvenilir birinin yardımı sonunda, ortaklıklar gündeme gelebilir. Diplomatik tavır alarak, mali zararları uzaklaştırması, iş kurması, yuva kurması, ev veya araç alması muhtemeldir. Yaylar için 2023; güzel, değerli, önemli başlangıçları kapsayabilir. ​​Şanslarının giderek yükselebileceği hesaplanan bu yılda; kendi işini kurmak, yeni ev sahibi olmak, evlenmek gibi önemli işlerin tezahür etmesi olasılığını içinde gizleyen bir yıla, şimdiden heyecanla bakmaları muhtemeldir.

OĞLAK BURCU.

Yeni yılın, kendilerine finansal açıdan katkı verebileceği Ocak ayı içinde, bu sevinci gölgeleyebilecek ailevi konulardaki anlaşmazlıklar hukuki olarak çözümlenebilir. Çatışmalar; yüzeysel davranışlarla hemen  ötelenme imkanını bekleyebilir. Oğlakların, çabalarını kimsenin takdir etmediğini düşünerek içlerine dönmeleri, duygusal olarak sakin bir dönem sağlayabilir. Dinamizm yerine, sadelikten enerji toplayarak, geleneksel tutumluluklarını sürdürebilirler. Yeni başlangıçlara açılmaları için, ''bazı sonlara; evet'' demeleri muhtemeldir. Ev ve iş alanında yükümlülüklerini yerine getirdikleri ve daha sistematik oldukları Mart ayından başlayarak, bekarların evliliğe adım atması, Temmuz ayında şanslarının her konuda yükselme eğilimi göstermesi olasılığı içinde mutlu sayılabilecekler. Özellikle bu yıl, sağlıkları için çaba sarfetmeleri önemli görünmektedir. 

KOVA BURCU

Kova burcunda doğanların, 2023 yılı Mayıs ve Haziran aylarında iş hayatındaki atılımları kayda değer olabilir. Engelleri kaldırarak, ilerlemeleri sonunda, maddi birikim yapabilmeleri yüksek değerde görünmektedir. Ancak, ayak uyduramayacakları her türlü değişikliğe neden olan para harcama deneyimleri yüzünden sıkıntı çekebilmeleri ihtimali bulunur. Çünkü parayı tutmayı başarmaları kolay olmamakta, akabinde neler alabilecekleri konusunda sıralamalar yapabilmektedirler. Bu nedenle, yalnız yaşayanlar için bazı maddi zorluklar doğabilir. Şubat ayında şansları yüksek ve kısmetleri açık görünmektedir. Haziran sonundan başlayarak, yolculuk olasılığı yükselmekte, arkadaşlık ve sosyal yaşam için mutlu günleri bekliyor sayılmaktadırlar. 

BALIK BURCU

Geliştiren fikirler ve kişisel bağlantılar Balık burcundakiler için, bu yıl son derece değer kazanabilir. 2023 yılının, kendileri için özel bir enerjiye bürünerek gelişi sayesinde, iyimser gözlerle yeni yıla bakmaları mümkün görülüyor. Ocak ayında, bazı mod  değişimlerinin iniş çıkışı arasında kalan balıklar, ikinci ayda daha huzurlu olabilir. Ancak, sıkıntılı oldukları anlarda yaptıkları ve söyledikleri birçok şeyin; etrafındakileri, çocuklu olanların da çocuklarını etkiledikleri  unutulmamalıdır. Burcun; sıklıkla nihai mutluluğu aile olarak planlaması, kendisi için yararlıdır. Bekarların,  bu sene içinde mutluluğu bulacakları kişilerle tanışma şansları yüksek ihtimale sahip görünmektedir. Evli olanların, eşleri ile daha uyumlu bulunacağı bir yıl olarak, 2023'te Balıklar için gönül huzurunun  hakim olması mümkündür. Nisan ve Mayıs aylarında, her konuda kaliteli işler ortaya çıkarabilirler, bu da onlara profesyonel faydalar sağlayabilir.

********

Koç, Terazi ve Kova'ların gereksiz harcamalarına yıl içinde dikkat etmesi gerekirken, 2023'te, para konusunda şanslı görülen burçlar arasında, Boğa, Yengeç, Aslan, Başak, Akrep, Oğlak ve Balık kademeli olarak sıralanabilir.

fferdauyulan@gmail.com

www.facebook.com/okultizmveenerji

www.facebook.com/karanliginmesaji