Kova (Saka) Burcunda Dolunay: “İnsan Olabilmek En Yüce Sanat!

01 Ağustos 2023 Salı
Kova (Saka)  Burcunda Dolunay: “İnsan Olabilmek En Yüce Sanat!
Kova (Saka) Burcunda Dolunay: “İnsan Olabilmek En Yüce Sanat!

Değerli okurlar,

2023 yılının 8. ayını, bilincimizde "İnsan olabilmenin" ne kadar özverili bir sanat olduğunu özgün bir tonda aydınlatan, dolunayın güçlü ışığıyla karşılıyoruz. 

Simgesi bir insan olan (su taşıyıcısı Saka) tek burç, evrensel kardeşliği, evrensel aklı, sezgisel farkındalığı sembolize eden Kova burcunun ilk dekanında ( 9° 15'/ dekan yöneticisi: Venüs) enerjiyi harekete geçiren manyetik kuvvet; Venüs gezegeninin kısmi asalet ışığı altında 1 Ağustos Salı günü 21.31 (İstanbul iline göre) karşı karşıya gelen Ay ve Güneş (Ay-Güneş karşıt açı dinamiği: Dolunay) 1 Şubat 2022 tarihinde Kova burcunun yenileyici atmosferinde  doğan Yeniay ile birlikte yeni olarak başlatılan her şeyin neticesini, zihinlerimize ektiğimizi tohumların hasadını, umut ışığının gücüyle aydınlığa kavuşturmakta. 

Şimdi bir yaşam gurmesi bilinciyle inandıklarımızı bildiklerimizle değiştirerek, bugüne değin ölüm-doğum döngüsündeki deneyimlerimizden özümsediğimiz bilgilerle yaşam yolculuğumuzda kalbimizin eşsiz melodisine güven duyumsayarak sesimizin biricik, özgün ritmiyle yolculuğumuzda ilerlememiz işaret edilirken, bilinçdışında kök salmış dinamikleri  kusursuz, mükemmel bir biçimde bilinç yüzeyine davet eden aşk’ın gücü yolumuza güçlü bir ışık tutmakta.

“Tüm kuvvetler arasında en güçlü kuvvet; aşktır." -Hermes Trismegistus-

 Dolunayın özgün ışığı, Dünya gezegeni büyük bir hızla kendini yenilerken, gezegenin sakinlerinin “insan olma” sanatı üzerine daha geniş bir dikkat çemberinden zihinlerini özgürleştirmelerini vurgulamakta.1 Şubat 2022 tarihinde Kova burcunda başlayan Ay Döngüsü, zihinlerimizde 'Küçük Denizkızı Ariel'in hikayesini canlandırmakta idi. Kendi hakikatimize doğru yol alırken sorumluluk bilinciyle bazı fedakarlıklar yapmamız da gündemimizde yer alıyor olabilir. Tıpkı aşk'a düştüğü prens ile birarada olmak adına sesinden vazgeçmeyi göze alabilen Ariel gibi, öz ışığımızla birleşmek- bütünleşmek adına nelerden ayrışmaya niyet ediyoruz? Bir başka deyimle; dünya gezegeninin evimiz ve dünya gezeninde var olan varlıkların kardeşimiz olduğu bilinciyle eylemde olabilmemiz için nelerden hangi zihinsel kalıplardan özgürleşmemiz gerekiyor? 

“Ses, zihnin kendi ortaya koydukları için kullandığı araçtır. O fikir tohumuna gebe olan rahimdir.” -Laurel Elizabeth Keyes-

 Dolunayın tezahür anında , şefkatli, merhametli, özverili, gizemli, yaratıcı doğasıyla 'insan bilinci' ile 'evrenin sonsuz bilinci' arasındaki yanılsamaları çözümleyen, evrensel sevgi boyutunu ışıyan; Balık burcu yükselirken Başak burcunda konumlanan bilinç-bilinçdışı arasındaki sarmal dokunun genliğini ışıyan Merkür gezegeni, insan evriminin son aşamasını sembolize eden, hiçlikten beslenen,  Balık burcunda geri hareketini sürdürmekte olan ruhsal boyuttaki sağlığımızı en çok gözeten gezegen; Satürn'ün tam karşısında dururken  (Merkür-Satürn karşıt açı dinamiği) ve benliğimizin bütünleşmiş doğasını sembolize eden Oğlak burcunun çetin doğasında geri hareketini sürdüren, köklü dönüşümleri sembolize eden, Plüton gezegeninin Ay düğümleriyle olan kare açı dinamiğini göz önünde bulundurduğumuzda; kendi özgün doğamıza uygun olan yolda ilerlerken  zihinsel prangalarımızdan özgürleşme sürecimizde zihnimiz ile beden arasındaki köprü (boynumuz) trafiğini iyi yönetebilmek için mantraları entegre ettiğimiz meditasyon süreçlerinden fayda sağlayabilir, bir zihin ustası olma yolunda deneyimlerimizden öğrenerek yaşam yolculuğumuzda derinleşebiliriz (Aaad Guray Nameh ve Ra Ma Da Sa mantralarını meditasyon süreçlerimize entegre edebiliriz).

Dolunayın ışığı bizlere bir kartal misali yaşam döngümüzde yenilememiz gereken yaşam alanına geniş ve bambaşka bir perspektiften derin bir konsantrasyonla odaklanma imkanı sunarken sesimizin eşsiz izini serinkanlı bir ritimde  çözümlememiz, gerçek bir  insan olabilmenin nasıl özverili bir sanat olduğunu,  bilincimizde bilgece açılımını sağlayacaktır. Ne de olsa Dünya gezegeninde bedenimizi bırakırken ardımızda bizi ölümsüz kılacak hoş bir seda bırakmak, sesimizle neleri mühürlediğimize bağlı...

Işık Olsun! 

* Tarot görseli: Barbara Moore "Wizards Tarot Companion"