Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması

28 Ekim 2023 Cumartesi
Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması
Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." Mustafa Kemal Atatürk

Sevgili okurlar,

Yegane liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bir fikir tohumundan köklü bir ağaca dönüştürdüğü Cumhuriyetimizin 100. yaşını büyük bir gurur ve gönülden engin bir çoşkuyla kutladığımız 2023 yılının 43. haftasının son gününün (28 Ekim Cumartesi) son dakikalarında (23.24) bizlere zamana bağlı olmadan mütemadiyen dingin bir ritimde var olan yenilenme döngüsünü anlatan toprak elementinin sabit ve dişil niteliğindeki Boğa burcunun birinci dekanında (5° 09' /dekan yöneticisi: Merkür gezegeni) aşkın, barışın, güzelliğin, uyumun Tanrıçası; Afrodit'in şahitliğinde (Venüs gezegenin kısmi asaletinde/ eş zamanlı olarak Dolunay'ın ışığının yönetici gezegeni) İnsanlığın burcu olarak nitelendirilen , bir duygu ustası Yengeç burcunun dodekatemoriasında Ay  biricik aşkı Güneş ile karşı karşıya geliyor. 

Bu duygusal karşılaşmanın bizlere sunduğu farkındalıkları daha derin bir boyutta inceden inceye değerlendirmek için bugünden yaklaşık 1,5 yıl öncesine zihin merceğimizi odaklayalım. 30 Nisan 2022 tarihinde Boğa burcunda tezahür eden Güneş Tutulması bizlere: "Bir ihtimal daha var..." diye seslenmekteydi. Acaba o bir ihtimal ne imiş? Şimdi yavaş yavaş bilincimizde aydınlanıyor...Özellikle Ocak-Şubat 2023 tarih aralığında yaşam döngümüzde yeni başlangıçlar ve/veya özellikle sağlık ve günlük yaşam ritmimiz zeminlerinde gerçekleştirdiğimiz değişikliklerin bize ne (ler) sunduğu ile ilgili farkındalıklar deneyimlemekte ve bilincimizde aydınlanan ihtimallerin muhasebesini gerçekleştirmekteyiz. 

"Parayla her şeye sahip olunacağı söylenir; yiyecek alırsın ama iştah alamazsın. İlaç alırsın ama sağlık alamazsın. Bilgi alırsın ama bilgelik alamazsın. Boş vakit alırsın ama huzur alamazsın. Para ile her şeyin kabuğunu alır ama hiçbir şeyin çekirdeğini alamazsın!" - Arne Garborg-

 

30 Nisan 2022 tarihinde üreme ve verimliliğin simgesi; Boğa burcunun 2. dekanında tezahür eden Güneş tutulması (Yeniay) anında bir dünya vatandaşı olma bilincini ışıyan, keşif odaklı Yay burcu ufukta yükselirken Yeniayın ışığı Uranüs gezegeniyle birleşerek bizlere bir uyanış deneyimi; potansiyel enerjimizi keşfetmemiz yönünde gümüş bir kapı aralamaktaydı. Güneş tutulmasının dinamiği zihinlerimizde; yeniden insan olma deneyimi için özgürleşmemiz gereken nesilden nesile aktarılan travmatik deneyimlerin iplerini fark etme ve iç sesimize güven duyumsamamız bağlamında "Pinokyo",  yaşam döngümüzde gerçekten uyanık olmamızın ancak içsel uyum ile tezahür edebileğinin altını çizen "Uyuyan Güzel" masallarının tatlarını duyumsatmakta idi. 

Bugün Bahar'ın Güneş'ini simgeleyen, öz değer bilincimizi-öz misyonumuzun farkındalığını ışıyan Boğa burcunun 1. dekanında tezahür eden Ay tutulması (Dolunay) anında kozmik anne arketipi; Yengeç burcu ufukta yükselirken (İstanbul iline göre) Artemis (Ay) dönüşüm sürecini simgeleyen Akrep burcunda birarada bulunan Tanrıların Habercisi Hermes( Merkür  gezegeni) ve Işığın savaşçısı Ares (Mars gezegeni)  ile karşı karşıya gelerek, deneyimlenen her krizin, tecrübe edilen her travma sürecinin öz benliğimizin ışığıyla bütünüyle bir olmamız yönünde bir başka deyimle kendimize uyanşımızı tetikleyen ihtişamlı bir katalizör olduğu  yönünde  farkındalık geliştirmemize vesile olurken (Dolunayın ışığının, Merkür-Mars gezegenlerinin birleşimiyle karşıt açı dinamiği); birlik bilincini deneyimlememiz adına öz sevginin kainattaki tek iyileştirici güç olduğunu da aydınlatıyor. Dolunayın ışığı Zeus'un lütufkar şimşekleriyle birleştiğinde  (Dolunayın ışığının Boğa burcunda geri hareketini sürdürmekte olan Jüpiter gezegeniyle birleşimi); içsel zenginliğimizle kurduğumuz iletişimin niteliğinde zihinsel boyuttaki hijyenimizin öneminin  payını aydınlığa kavuşuyor.

Ay tutulmasının tezahür anında Akrep burcunda konumlanan Güneş'in dispozitörü (yönetici gezegeni) Mars yöneticisi olduğu Akrep burcunda Merkür gezegenin ışığıyla birleşirken Balık burcunun dodekatemoriasında konumlanmakta. Ay ise yücelim asaletinde olduğu Boğa burcunda yönetici gezegeni Venüs ise Başak burcunda Koç burcunun dodekatemoriasında konumlanmakta,  dikkatimizi yaşamın kendisini yenileyen döngülerine yoğunlaştırarak mevcut yaşam akışımızdaki sembolleri fark etmemiz, bilincimizde kendigenliğimize dair birtakım sırların doğumuna vesile olabileceğini de işaret etmekte!

30 Nisan 2022 tarihinden bugüne değin, yaşam döngümüzün iplerini yeniden kendi elimize almak için bir balinanın midesinde kendi derinliklerimize nasıl dalacağımızı hatırladık. Şimdi Uyuyan Güzel 100 yıllık uykusundan uyanırken, sessizce içsel dünyamızda benliğimizin derinliklerinde  keşfettiğimiz potansiyelleri somut ve işlevsel bir formda bir diğerinin rüyasını gerçek kılmak  adına önümüzde 9 aylık bir periyot mevcut. Ruhsal boyutta büyümeyi işaret eden Boğa burcundaki Ay döngüsü 2024 yılının 7. ayında nihayete ererken, mevcut süreçte; düzen-huzur-istikrar-güven  ana temaları zemininde öz değer bilincimizin ve içsel inançlarımızın ışığında yepyeni ve sağlam bir kabuğu öz sevgiyle dokumaktayız...

Işık Olsun! 

 Tarot görseli: "Wizards Tarot Companion"/ Barbara Moore