Balık Burcunda Dolunay:

29 Ağustos 2023 Salı
Balık Burcunda Dolunay:
Balık Burcunda Dolunay:
“Düşüncelerine dikkat et çünkü duygularına dönüşür, Duygularına dikkat et çünkü davranışlarına dönüşür, Davranışlarına dikkat et çünkü alışkanlıklara dönüşür, Alışkanlıklarına dikkat et çünkü karakterine dönüşür ve Karakterine dikkat et çünkü kaderine dönüşür.” -Mohandas Karamçand Gandi-

 Değerli Okurlar,
2023 yılının son çeyreğine doğru yavaş ve derin bir ritimde sezgilerimizin yaratıcı gücünün ışığında yol alırken gökyüzü bizleri şöyle selamlıyor:  “Yine Yeni Yeniden”.

2023 yılının 9. ayına 6 gezegenin* (mevcut süreçte geri hareketini devam ettiren ve geri hareketine başlayacak gezegenleri yazının sonunda okuyabilirsiniz)* geri hareketiyle ağır ve temkinli bir ritimde başlıyoruz bir bakıma, okul hazırlıklarımızın başladığı mevcut süreçte, okula dönüşümüz muhteşem olacak gibi görünüyor! Ancak mutlak suretle hatırlamamız gereken;  dersin biz öğreninceye değin tekrar edecek olmasıdır! Geri hareketini sürdürmekte olan 6 gezegenin konumlandığı yaşam alanlarımızda yeniden değerlendirilecek, yeniden üzerine odaklanılması elzem olan, yeniden inşa edilmesi gerekli olan her şey yılın sonuna değin bizlerin ana gündemini oluşturmakta, öz olarak bu süreçteki mantramız: "YENİDEN". Mevcut süreçte, özellikle içsel gezegenler olarak nitelendirilen; öz değer bilincimizin barometresi; Venüs ve canlılar arasındaki mucize: iletişim süreçlerinin dinamiğini yöneten; Merkür gezegenleri geri hareketlerini tamamlayıncaya değin hayata/yaşama gözlemci perspektifinden yaklaşmamız daha akıllıca olabilir.
 
2023 yılının 8. ayını  derin ve güzel bir ışıkla nihayete erdiriyoruz. ( 31 Ağustos/ 04.35) hiçlikten beslenen Balık burcunun 1. dekanında (7° 25 ') Bahar’ın Güneş’ini simgeleyen, verimliliğin ve üretkenliğin sembolü Boğa burcunun dodekatemoria olarak konumlandığı, Venüs gezegeninin kısmi asalet ışığı altında Ay ve Güneş karşı karşıya gelerek (Ay-Güneş karşıt açı dinamiği: Dolunay) 2 Mart 2022 tarihinde Balık burcunda doğan Yeniayın ışığıyla başlayan Ay Döngüsünün farkındalık/değerlendirme aşamasına derin ve güzel bir kulaç atıyorlar!
 
2 Mart 2022 tarihinde yaşam döngünüzde ne/neler cereyan etmekte idi? Şimdi 2 Mart 2022-         2 Aralık 2022 tarih aralığında ve akabinde yaşam döngümüzdeki gündemlere dair bir farkındalık geliştirirken eş zamanlı olarak bizi olgunlaştıracak yeni okul müfredatımıza/ yeni potansiyel olasılıklara doğru derin, anlayışlı, güzel bir ritimde  yüzme vakti ışınmakta...

Kendini Koşulsuzca Sevmeye Cesaretin Var Mı? 
Bilinçdışımızın ritmini ışıyan Ay, biricik yegane aşkı Güneş’in huzuruna çıkmadan hemen önce ışığını Balık burcunda geri hareketini sürdürmekte olan ve ruhsal boyuttaki sağlığımızı en çok gözeten gezegen; Satürn’ün ışığıyla birleştiriyor. Ay-Güneş karşıt açı dinamiği tezahür ettikten sonra Dolunayın ışığı ilk olarak Boğa burcunda geri hareketine başlamayı dört gözle bekleyen Jüpiter gezegenin ışığına destekçi bir tonda dokunuyor (Ay-Jüpiter sekstil açı dinamiği). Dolunayın tezahür anında özde kim olduğumuzu sorabilme cesaretini bilincimizde tetikleyen, sükûnetle dengelenmiş gücün sembolü, iyiliği ve iyi niyeti yöneten Aslan burcu yükselmekte ve enerjiyi harekete geçiren manyetik kuvvet, ölüm-doğum döngüsünü yöneten,  Venüs gezegeni Aslan burcunda Satürn gezegeninin kısmi asalet ışığı altında geri hareketini sürdürmekte, Dolunayın ışığının dekan yöneticisinin Satürn gezegeni olduğunu ve Dolunayın ışığının kısmi asaletinde Venüs gezegeninin olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda;  mevcut süreçte kalbimizin derinliklerinden yükselen sezgisel bilişimizle algılayabildiğimiz eylemleri tezahür ettirmek adına bir risk alarak cesaretle kulaç atarak, kader döngümüzde (alışkanlık döngümüz) derin bir sıçrayış gerçekleştirebiliriz. İç dünyamızda öz yaşam enerjimizi gölgeleyen her unsura öz sevginin gücüyle dokunmak diğer bir deyimle iç tabiatımızda ‘korku’ hissiyatı uyandıran her şeyin  üzerine cesaret kalkanımızla gitmek adına da güzel ve keyifli bir süreçteyiz. Ve en önemlisi; öz sevgi = öz disiplin denklemini içselleştirerek öncelikle kendimizi koşulsuz sevmeye cesaret etmeyi hatırlamalıyız. 

Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe, insan, yeni okyanuslar keşfedemez.” -Andre Gide

 
Kim olduğumuza dair hatıralarımızla, kim olabileceğimize ilişkin potansiyeli ışıyan su elementinin dişil ve değişken niteliğindeki evrensel sevginin sembolü Balık burcunun 7 derece 25. dakikasında tezahür eden Dolunayın ışığı,  “Kayıp Balık Nemo” nun hikayesini zihinlerimizde yeniden canlandırmakta!
Şimdi kendi güzel akvaryumumuzu geride bırakarak, uğurlu yüzgecimize güven duyumsayarak okyanusun derin ve gizemli sularında yüzmeye devam etme zamanı!
Kısaca filmi hafızamızın derinliklerinde yeniden canlandıracak olursak film Nemo’nun babası Marlin’in eşini ve Nemo’nun kardeşlerini bir köpek balığı saldırısı sonucu kaybetmesiyle başlıyordu.  Deneyimlediği travma deneyimi okyanusu Marlin'in zihninde  ‘tehlikeli sulara’ dönüştürmekle birlikte  Nemo'nun kendine olan inancını zedeleyici aşırı korumacı ebeveyn tutumlarıyla dış dünyada yankı buluyordu. Ve Marlin'in en büyük korkusu gerçekleşerek Nemo'nun dalgıçlar tarafından kaçırılması aslında baba-oğul ilişki dinamiğinin öz güven ve öz sevgi zemininde çok derin bir şekilde yeniden inşa edilmesine vesile olurken bizler de, öz şifanın öz benliğimizin eşsiz ışığıyla yeniden bağlanmak olduğunu bir kez daha hatırlama şansını yakalıyoruz. Şimdi bizler de özümüzdeki süreçte sonsuz şifa gücünün kaynağını uyandırmak üzere kendimize bir şans verebiliriz.

İlk çevremiz, geçmişi-geleceğe & geleceği-geçmişe dönüştüren geçit, rahimde duyumsadıklarımız doğum sürecimiz ve doğumdan hemen sonraki anlarda yaşantıladıklarımız, beden hafızamızda  varoluşumuza ilişkin keskin izler bırakır.  Bu bağlamda hayata ilk merhabamız yaşam döngümüzle olan ilişki tonumuzun belirleyicisidir, ve her yeni başlangıç anında doğum sürecimize ilişkin anılar biz farkında olsak da olmasak da hafızamızda yeniden canlanarak, şimdiki zamandaki deneyimlerimizin yönünü tayin eder. Hayatın/Yaşamın istediklerimizi değil, sadece biz ne isek onu bize verdiği bilinciyle bireysel doğum travmalarımızı anlamlandırmak üzere alanında uzman bir ruh sağlığı uzmanıyla emek emek çalışmak adına da çok derin bir süreçte olduğumuzu vurgulamak isterim. 
 
Kayıp Balık Nemo filmindeki Dori karakteri ne diyordu? :
-       “Hayat seni hayal kırıklığına uğrattığında ne yapman gerektiğini bilmek ister misin?
-       Yüzmeye devam et!..

Öz yuvamızın ışığına doğru yüzmeye devam...

Işık Olsun! 

*Geri Hareketteki Gezegenler:

Merkür : 23 Ağustos-15 Eylül 2023/ Başak Burcunda

Venüs:   22 Temmuz-4 Eylül 2023 / Aslan Burcunda

Jüpiter: 4 Eylül-31 Aralık 2023 /Boğa Burcunda

Satürn: 17 Haziran-4 Kasım 2023 /Balık Burcunda

Uranüs: 29 Ağustos 2023- 27 Ocak 2024 / Boğa Burcunda

Neptün: 30 Haziran 2023- 6 Aralık 2023 /Balık Burcunda

Plüton: 3 Mayıs 2023- 20 Ocak 2024 / Oğlak Burcunda

**Tarot kartı görseli: Elizabeth Haidle/ Her Yaş için Tarot