Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

30 Kasım 2020 Dolunayı: Yarı Gölgeli Ay Tutulması, Meşe Ay Enerjisi

30 Kasım 2020 Pazartesi
30 Kasım 2020 Dolunayı: Yarı Gölgeli Ay Tutulması, Meşe Ay Enerjisi
30 Kasım 2020 Dolunayı: Yarı Gölgeli Ay Tutulması, Meşe Ay Enerjisi

Bu dolunay esnasında, çok zayıf bir tutulma olan kısmi yarı gölgeli tutulma beklenecek. Böylece, Ay'ın Penumbral Tutulması oluşacak. Ay'ın, Dünya’nın yarı gölgesine girmesi sonucunda; gölge Ay’ın yüzeyinde belirsiz kalacağı için, bu tarz tutulmaların gözlemlenmesi oldukça zor. Gökyüzünde penumbral bir tutulma meydana gelirken, çok dikkatli bakılırsa, Ay'ın yüzünde koyu bir gölgeleme izlemek mümkündür. Dünya'nın yalnızca daha dağınık olan dış gölgesi -yarı gölge - Ay yüzeyine düşer. Kısmi tutulmada olduğu gibi karanlık bir ısırık izi yakalanamaz.

Kasım ayı dolunayı; doğrudan Boğa takımyıldızının önünde parlıyor. Tutulma sırasında, Ay yakınındaki kırmızımsı yıldız, Boğa'nın Gözü Aldebaran olacak. Bu dolunay, Kuzey Yarımkürede Kunduz Ay, Buzlu Ay, Meşe Ay ya da Ayaz Ay gibi isimler almıştır. Bir sonraki dolunay tarihi ise, 29 Aralık 2020.

Kış gündönümünden önceki dolunaya verilen, Meşe Ay ismi, Romalı tarihçi Pliny the Elder tarafından kaydedilmiştir. Meşe ağaçlarından ökseotu hasadının, eski Kelt ve Druid geleneklerine bağlı olarak sıklıkla bu dolunayda yapılması; ''Oak Moon''un, Yule'den önceki Ay olarak, önem ve gizemini yaygınlaştırmıştır.

İnanışa göre, göksel Meşe, müthiş bir ruhla, güç ve sonsuzluk taşır. Koruma, başarı, iyi şans yanında Ay'ın gücünü de kişiye iletecektir.

Gizemlerin kapısı olarak anılan Meşe Ağacı enerjisi, Kasım dolunayındaki çeşitli gelenekler ile onurlandırılmıştır. Meşe ağacının altında dinlenen kişinin, uzun bir ömre sahip olacağı düşünülür. Düşen bir meşe yaprağını yakalayanın tüm kış boyunca soğuk algınlığı olmayacaktır. Meşe ağacı ateşi ile ısıtılmış odadaki hastanın iyileşeceği, hastalıklara ve acılara karşı, ağaçtan izin isteyerek minnettarlıkla bir meşe palamudu taşıyanın, şansının ve sağlığının artacağına inanılır.
Kış, Dünya üzerinde tam olarak hüküm sürdüğünde, meşenin dayanıklılığını hatırlamak önemlidir. İnsanlar bu sayede kışın zorluklarından kurtulmak için meşenin büyük gücünü kendi içlerinde canlandırmaya çalışmışlardır.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

www.facebook.com/karanliginmesaji

fferdauyulan@gmail.com