Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu zamanı - Mabon: Günü ve geceyi tarttık eşit geldiler

23 Eylül 2019 Pazartesi
23 Eylül Sonbahar Ekinoksu zamanı - Mabon: Günü ve geceyi tarttık eşit geldiler
23 Eylül Sonbahar Ekinoksu zamanı - Mabon: Günü ve geceyi tarttık eşit geldiler

Mutlu sonbaharlar Kuzey Yarımküre.... Mutlu ilkbaharlar Güney Yarımküre....

Mevsimlerin 4 bölümlü büyük tekerleği dönmeye devam ediyor, şimdi Güneş ve göç eden kuşlar, güney iklimlerine doğru uzanacak, her ne kadar küresel ısınma olsa da, Arktik deniz buzu biraz daha donarken, Güney kutbunda Antarktika buzları erimeye başlayacaktır.

Yılda iki kez, Mart ve Eylül aylarında yaşanan İlkbahar ve Sonbahar ekinokslarında, gündüz ve gece, oniki saat ile eşitlenecek. 23 Eylül’de Kuzey yarım küre için Sonbaharın ilk günü başlarken, Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gece ve Güney Kutbu’nda ise, altı aylık gündüz başlayacak.

Sonbahar; Dünya’nın akşamıdır. Kış; gecesi, İlkbahar; sabahı, Yaz ise akşamüzeridir. Böylece Dünya, 1 tek gününü, bizler için geçen 365 gün içinde yaşamış olur.

Bu, ezoterik anlamda oldukça gizemli bir zaman, gelecek olan kışın karanlığına bakmak üzere iken, kendi içimizde üstesinden gelmemiz gereken karanlıklar varsa, manevi bir mesajla aydınlanma yoluna inmemizi, kısaca kişinin yeraltına, kendi savaşçısı yardımı ile inerek, iç mücadelesini sürdürmesini betimler.

Işık ve Karanlık arasındaki denge, büyülü bir zaman dilimidir. “Denge”, tüm öğretileri kapsayan ve korumamız gereken olgudur.

MABON (21-29 Eylül)

Wicca geleneklerinde, Mabon olarak adlanan bu Ekinoks; eşitlik, uyum, özgüven ve denge ile ilişkilendirilir. Hasat kutlamalarının yanı sıra, insanın tutsaklıklarından şifalanması için ritüeller düzenlenir.

Bir anlamda şükran günü gibidir. Elma, üzüm, tarçın, karanfil, nar, havuç, fındık, mısır, balkabağı, patates yenilir, bunlarla çörek ve kekler yapılır. Güneş’in enerjisini getireceğine inanılan, kehribar, altın, sarı akik, sarı topaz, safir gibi taşlar takılır. Mabon Tanrıçaları; Modron, Morgan, Epona, Persephone ve Demeter, Tanrılar ise; Thor ve Green Man’dir.

Sonbahar Ekinoksu, ilk 7 günde, yenileyici ve seçimleri ekileyici bir ruhaniyetle akar.

Olumsuzlukları onarmak için fırsat sunabilir. Geçmiş sıkıntıların telafisi için, bizde mevcut olan ilahi gücün hareketi için, belli çalışmalarla denge aktivasyonumuzu sağlamamız yararlıdır.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

fferdauyulan@gmail.com