Yahudilik

Neve Şalom Sinagogu, 13 Kasım Yahudi Kültürü Avrupa Gününe hazırlanıyor

Avrupa'nın 35 ülkesi ile birlikte, 2001 yılından beri Türkiye'de de kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü, 13 Kasım Pazar Günü Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi ile 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde gerçekleşecek.

 Neve Şalom Sinagogu,  13 Kasım Yahudi Kültürü Avrupa Gününe hazırlanıyor

Avrupa’nın 35 farklı ülkesinde ve 2001’den beri de Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanan bu özel gün hakkında konuşan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Müdür ve Küratörü Nisya İşman Allovi “Pandemi sebebiyle bir süre online yapılan faaliyetlerimizi bu yıl yeniden yüz yüze yapacağımız için çok mutluyuz. Yahudiler M.Ö IV. yüzyıldan beri bu topraklarda yaşıyorlar. Yahudilik çok eski, kadim bir din ve kültür. Fakat halen bilinmeyen veya yanlış bilinen çok öğesi var. Biz de önyargıları aşmak, bu toplumu kültürü, yemeği, müziği, gelenekleri ile tanıtmak için her yıl bu etkinlikleri düzenliyoruz ve tüm halkımızı bekliyoruz.” dedi. 

Zengin kültür geçmişiyle, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olan Türkiye topraklarında yüzyıllardır yaşayan Yahudiler ile kültürler arası bir köprü kurmayı amaçlayan bu özel günde, bir Yahudi düğününe şahit olmak, bu kapsamda hiç bilinmeyen gelenekleri keşfetmek, sinagog ortamında ilahiler dinlemek, yıllar boyu süren göçebeliklerin tatlı ekşi anılarının yansıdığı Yahudi mutfak kültürünü gözlemlemek, alanında uzman akademisyenlerden Türk Yahudilerinin tarihsel süreç, kültür ve mirası gibi alanlarda bilinmeyenleri öğrenmek mümkün.

Yahudi Kültürü Avrupa Günü, gönüllülerden oluşan ekibiyle,  bu topraklarda yaşayan Yahudileri, kültür ve gelenekleriyle daha yakından tanımayı arzu eden herkesi bekliyor.

Program detaylarına www.muze500.com  adresinden ulaşılabilirsiniz.

 

Yorumlar