Yurt

Selen Okay Akçalı, Yanındayız Derneği’nin yeni başkanı oldu

Pro feminist erkek inisiyatifi Yanındayız Derneği, yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak Selen Okay Akçalı'yı seçti.

 Selen Okay Akçalı, Yanındayız Derneği’nin yeni başkanı oldu

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayrımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargı ile mücadeleye erkeklerin aktif katılımı ile katkıda bulunmayı amaçlayan Yanındayız Derneği, Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile yeni Yönetim Kurulu Başkanını seçti.  Pro feminist erkek inisiyatifi Yanındayız Derneği’nin yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı oldu.  

Yanındayız Derneği’nde Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 31 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşti. Yapılan oylama sonucunda Derneğin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, yeni dönem bayrağını Selen Okay Akçalı’ya devretti.

Yanındayız’ın Yönetim Kurulu, derneğin misyonu ile paralel olarak disiplin, yaş, sektör, uzmanlık çeşitliliğine göre oluşturulurken, yeni dönem Başkan Yardımcılığı görevini Oyuncu ve DasDas Kurucu Ortağı Mert Fırat ve DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu üstlendi. Derneğin Denetim Kurulu Başkanı olarak ise Sun Tekstil A.Ş. Kurucu Ortağı Şükrü Ünlütürk görev alacak.  

Yaklaşık 5 yıl önce kurulan Yanındayız Derneği; erkekliğin dönüşümünü merkezine alarak, erkeklerle birlikte başta kadına yönelik şiddetin sonlanması olmak üzere, eğitim, sağlık, çalışma hayatı, ev emeğinde ortaklık gibi hayatın tüm alanlarında fırsat eşitliğinin sağlanması konusunda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. 

Nur Ger: Hep birlikte ne yapabiliriz’ diye düşünerek, çaba harcadım

Kadın erkek eşitliğinin insan hakları temelli bir eşitlik olduğuna vurgu yapan Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Uzun yıllardır toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda hem bireysel hem de toplumsal olarak, ‘Hep birlikte ne yapabiliriz’ diye düşünerek, çaba harcadım. Üyeleri ağırlıklı olarak erkeklerden oluşan Yanındayız Derneği’ni kurarak erkeklerde farkındalık yaratmak için çalışıyor ve eşitlikçi erkekleri rol modeli olarak göstermek istiyoruz.  Çünkü toplumda eşitlikçi durumu olan, kadına karşı herhangi bir ikincil konumu hissetmeyen, hayatını buna göre düzenlemiş, birey olarak tek başına var olmuş kadının yanında duran erkeklerin, özellikle bizimki kadar ağır ataerkillikle yaşayan bir toplumda farkındalık yaratmaları ve değişime öncü olmaları gerekiyor. Yanındayız Derneği, kadınların da olduğu fakat erkeklerin bir araya gelip, toplumsal cinsiyet eşitliği savunusu yaptığı tek dernek.

Selen Okay Akçalı: Önemli olan her şeye rağmen yanındayım diyebilmek

Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı Yanındayız bayrağını Nur Ger’den devralıp daha ileriye taşımayı amaçladıklarını belirterek: “Günümüzde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği savunusunu yapmak cesaret isteyen bir iş oldu. Biz Yanındayız ile düşüncelerimizi eyleme dönüştürme kararlılığını gösterdik. Yanındayız hareketinin varlığı kadının yanında olmayı gerektiriyor. Kadın liderliğinin yanında olduğumuzu göstereceğiz. Ardından, başkalarının da aynı şekilde, aynı hassasiyetle hareket etmesini talep edeceğiz. Bu, derneğimizin temel varlık sebebi ve misyonu. İnanıyorum ki; gerçek güç ve cesaretin içimizdeki güce meydan okumak olduğunu ve 'ne önünde, ne arkandayım, her şeye rağmen yanındayım' diyebilmek olduğunu keşfedeceğiz. Kadın dayanışmasını sözde değil özde yaşayan, yaşatan, Yanındayız’a ruhunu üflerken, hem üzerine titreyerek çalışmış, hem de bir yandan aynı özenle koltuğunu bırakma planları yapmış bir lider olan Kurucu Başkan’ımız Nur Ger’e teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Yorumlar