Yurt

İBB'den Homeless hamlesi: Evsizlere mobil banyo hizmeti

İBBi, evsiz vatandaşların hijyen ihtiyaçlarını karşılamak için 'mobil banyo' projesini başlattı. Proje kapsamında, evsiz vatandaşlar ücretsiz duş alma, kişisel bakım ve kuaför hizmetlerinden yararlanabilecek.

İBBden Homeless hamlesi: Evsizlere mobil banyo hizmeti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi evsizler ve yardıma ihtiyacı olanlara kişisel bakımlarını sağlayabilmeleri için yeni bir proje geliştirdi. Proje kapsamında İETT’den tahsis edilen özel donanımlı otobüslerde hijyen ihtiyaçları karşılanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT’den tahsis edilen özel donanımlı otobüsle yardıma ihtiyacı olanlara ve evsizlere mobil banyo imkanı sunuyor. İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı’nın “İstanbul Mobil Banyo Projesi”, İETT’den tahsis edilen özel donanımlı otobüsle evsizlere duş alabilme ve kişisel bakım imkânı sağlıyor. “Mobil Banyo” projesi kapsamında yardıma muhtaç kişilerin hijyen ihtiyaçları karşılanacak.

İlk olarak “Temizlen Giyin Çık” ismiyle Sağlık Dairesi Başkanlığı İstanbul Darülaceze Şube Müdürlüğü’nce çalışılmaya başlanan proje, daha sonra İBB Bütçem İstanbul programı kapsamında İstanbulluların önerisiyle de talep edildi. Bu aşamada proje kapsamında İETT‘den tahsis edilen özel donanımlı otobüs hizmete hazır hâle getirildi. İçerisinde evsiz kişilere hizmet vermek üzere psikolog ve sosyologların yer alacağı otobüs, kentteki hijyene erişimi olmayan evsizlere duş alabilme, kişisel bakım ve kuaför imkânı sağlayacak.

Proje kapsamında faaliyet gösterecek olan otobüsün içerisinde iki adet tuvalet, iki adet giyinme bölmeleri, iki adet kuaför, iki adet duş, mutfak, dinlenme alanı, karavanlarda bulunan benzer bir sistem ile duş ve atık suların kanalizasyona aktarılabileceği bir sistem, havalandırma ve ısıtma sistemi, iki adet sosyal inceleme odası ve depo bölümü yer alacak.

İBB Bütçem İstanbul kapsamında İstanbulluların önerisiyle tasarlanarak hayata geçirilen projenin pilot olarak tek otobüs ile başlatılması, sonrasında özel olarak tasarlanacak başka araçlarla sayının artırılması planlanıyor.

Mobil banyonun İstanbul’un çeşitli meydanlarında yıl boyunca evsizlere hizmet verilmesi hedefleniyor.

İBB Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeniliği şu ifadelerle paylaştı: "İETT'den tahsis edilen özel donanımlı otobüs, evsizlere duş alabilme ve kişisel bakım imkânı sağlıyor. Mobil Banyo projesi kapsamında yardıma muhtaç kişilerin hijyen ihtiyaçları karşılanıyor."

Yorumlar