Yurt

Evlenmek için en az 200 bin lira harcamak gerekiyor

Düğün, çeyiz, takı ve ev eşyalarının maliyeti 200 bin TL’yi aştığı için bu yaz evlilik hazırlığı yapan bir milyona yakın çift, yeni ev kurma maliyetlerinin karşında kara kara düşünüyor.

Evlenmek için en az 200 bin lira harcamak gerekiyor

Alışveriş sitesi Avantajix.com’un yaptığı fiyat araştırmalarına göre, geçen yıl 90 bin TL olan düğün, çeyiz, takı, ev eşyalarının maliyeti 200 bin TL’yi aştı.

Yeni çiftler ve ailelerini en çok zorlayan masrafların başında salon kiraları geliyor. 300 kişilik bir organizasyon için kuru pasta ve meşrubat ikramından oluşan en basit düğün bile 25 bin TL’den başlıyor. Düğünün yemekli olması halinde bu rakam seçilen menüye de bağlı olarak 100 bin TL’yi rahatlıkla geçiyor.  

Sıfırdan ev kuran çiftlerin bütçesini alt üst eden diğer kalem mobilya masrafları. Geçen yıla göre fiyatların ikiye katlandığı sektörde, salon ve yatak odası takımlarının fiyatları 25’er bin TL, yemek odası 20 bin TL, oturma odası ise 15 bin TL’den başlıyor.

Beyaz Eşya Fiyatları: Fiyatları geçen yıla göre yüzde 90-115 aralığında artan televizyon, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makineleri, ocak, fırın, ütü, süpürgeden oluşan elektronik eşyaların ortalama paket fiyatı da 40 bin TL’yi buluyor. 

Perde, halı, yemek takımları, tabak, bardak, çanak, küçük ev aletleri... İsimleri gibi küçük ayrıntı gibi gözükse de 20-25 bin TL’yi bulan toplam fiyatları ile bütçeyi derinden sarsıyor.

Gelinlik, damatlık, fotoğraf ve video çekimleri, gelin arabası süslemesi, depozito dahil ilk ev kirası da 20 bin lirayı bulan masrafıyla evlenecek çiftlerin ve ailelerin cüzdanlarını ciddi şekilde hırpalıyor.

Düğünlerin olmazsa olmazı takıda ise yapılacak masrafın sınırı yok. İnce bileziklerin fiyatları 10 bin lira. Kız ve erkek tarafının ikişer bilezik takması halinde bile takının maliyeti 40 bin liradan başlıyor.

Yorumlar