Güncel

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan blok ders uyarısı

Liselerde uygulanan blok ders uygulamasının gözden geçirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı gönderdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan  blok ders uyarısı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Diyarbakır’da yapılan bir başvuru üzerine, lisede sürekli hale getirilen blok ders uygulamasına son verilmesi yönünde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ve Diyarbakır Valiliği’ne tavsiye kararı verdi.

KDK’nın kararına göre, Diyarbakır’daki bir lisede öğrenim gören öğrencinin velisi, 40’ar dakikalık iki ders arasında 15 dakika teneffüs yerine, 80 dakika blok ders, ardından 15 dakika teneffüs uygulamasının öğrencileri olumsuz etkilediğini belirterek, uygulamaya son verilmesi adına girişimlerde bulundu.

VELİ BLOK DERS UYGULAMASININ ÖĞRENCİ YARARINA OLMADIĞININDAN ŞİKAET ETTİ

Talebinin ilgili makamlarca karşılanmaması üzerine veli, blok ders uygulamasının öğrenci odaklı olmadığını, son verilmesi gerektiğini savunarak KDK’ya başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, blok ders uygulamasına son verilmesi ve öğrenci merkezli bir programa geçilmesi yönünde Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği’ne tavsiye kararı verdi.

BLOK DERS UYGULAMASINA SON VERİLSİN KARARININ GEREKÇESİ

KDK’nın kararında, blok derslerin ortaöğretim kurumlarında öğrenci merkezli aktif öğrenme anlayışının uygulanmasını zorlaştırdığı ifade edildi.

Kararda, kapsamı ve dinlenme süresinin azlığı gibi hususlar dikkate alındığında blok ders uygulamasının talepler dışında sürekli hale getirilmesinin uygun olmadığı kaydedildi.

Eğitim ve öğretimin öğrenci odaklı bakış açısıyla sürdürülmesi gerektiği vurgulanan kararda, “Öğrencilerin dikkatini toplaması ve derslerin verimliliği açısından blok ders uygulamasının istisnai niteliği aşılarak sürekli hale getirilmesi ve başvuranın talebinin idare tarafından reddedilmesi hukuka aykırıdır.” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar