Güncel

Kadir Gecesinin hayırlara vesile olmasını diliyoruz

Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gecenin tüm İnsalık alemine hayırlara vesile olmasını dileriz.

Kadir Gecesinin hayırlara vesile olmasını diliyoruz

İslam dininde bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi bugün yani 10 Haziran Pazar gününü 11 Haziran Pazartesi gününe bağlayan gece idrak edilecek. Mistikalem ailesi olarak tüm okurlarımızın Kadir Gecesini kutluyoruz.

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul edilirken, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.

Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yeri ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir Suresi 1-5)

Kadir Gecesinde nasıl dua edilir?

Hazret-i Âyşe (r.a.) Peygamberimiz Hz. Muhammed'in  (s.a.v) bu konudaki tavsiyesini şöyle rivayet etmiştir:

"Dedim ki, 'Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?' Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam, "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî (Allah'ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu."

Yorumlar