Dünya

Türkiye, İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzaladı

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü Türkiye Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak, Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edildi.

Türkiye, İsveçin NATOya Katılım Protokolünü imzaladı

Türkiye Cumhuriyeti, İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, "İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilmiştir." açıklamasında bulundu

İsveç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalamasından memnun. 

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson,, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalamasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Şimdi Meclis prosedürleri başlayacak. NATO'ya üye olmayı dört gözle bekliyoruz." açıklamasını yaptı.

NATO, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalamasından memnun

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,   "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in katılım protokolünü imzalamasını ve TBMM'ye sevk etmesini memnuniyetle karşılıyorum. Onay için hızlı bir oylama yapılmasını ve İsveç'i çok yakında tam bir NATO Müttefiki olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la hafta sonu yaptığımız görüşmede de ifade ettiğim üzere, bu durum tüm İttifak'ı daha güçlü ve daha güvenli kılacaktır." dedi.

Stoltenber, yarın İsveç'i ziyaret ederek Başbakan Ulf Kristersson ile bir araya gelecek.

ABD de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalamasından memnun olduğunu açıkladı.

Yorumlar