Dünya

Meral Akşener, Altılı Masa'dan ayrıldığını açıkladı

Dün anlaştık metni açıklayan Altılı Masa, bugün dağıldı! 6'lı masadan kalkan İyi Parti başkanı Meral Akşener, adaylığını istediği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı kendi saflarına davet etti.

Meral Akşener, Altılı Masadan ayrıldığını açıkladı

Partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı sonrası açıklama yapan İyi Parti lideri Meral Akşener Altılı Masa'dan masadan kalktı.

Akşener, 6'lı masanın dünkü toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı Cumhurbaşkanı adayı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş isimlerini önerdiğini açıkladı.

Akşener ''Ancak görüş ve önerilerimiz kesin bir biçimde reddedildi , bu aşamada 6'lı masa bir ortak akıl platformu olmaktan çıktı.'' dedi.

Partisinin bir dayatmaya mecbur bırakıldığını söyleyen Meral Akşener, ''Buna boyun eğmeyiz." dedi, İmamoğlu ve Yavaş'a da "Millet sizi göreve çağırıyor." şeklinde seslendi.

Meral Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

''En sonda söyleyeceklerimi en başta söyleyeyim. İyi Parti kıskaca alınmıştır. Bir tercihe zorlanmıştır. Buna boyun eğmeyecektir. Ucube zihniyete karşı ayakta durmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi dimdik duruyoruz. Bizim yolumuz dün de aynıydı bugün de aynı. Ceketimi assam aday ederim diyenlerin karşısındayız. Biz bugünlere dayatmaya direnerek geldik. Biz bugünlere alışılmış yenilgilere karşı çıkarak geldik. Dün gerçekleşen toplantıda adayın kim olacağını tartıştık. 5 siyasi parti Kılıçdaroğlu'nun adaylığını dile getirdi.

6'lı masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıl platformu olmaktan çıkmış, tek bir adayın tasdiki için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür. Üzülerek söylüyorum ki dün itibarıyla 6'lı masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir.

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na davet

Sayın Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum. Değerli başkanlarım, siz milletin iradesi ile seçildiniz. Tüm engellere rağmen çok çalıştınız. Milletimizi enkazından altında bile yalnız bırakmadınız. Kritik kırılmanın eşiğinde millet sizi göreve çağırıyor. Bu vazife reddedilemez, görmezden gelinemez bir vazifedir. Bu çağrının sahibi millettir. Bu karar milletindir. Bu saatten sonra bizlere düşen bir seçim yapmaktır. Ya şanlı mücadelede milyonlarla yürüyeceğiz ya da trajik hikayede figüranlık yapacağız. Ya tarih yazacağız ya tarih olacağız."

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN İLK TEPKİSİ: TAŞLAR YERİNE OTURACAK

İyi Parti lideri Meral Akşener'in 6'lı masaya dair açıklamalarının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu olağanüstü toplanıyor. Öte yandan Kılıçdaroğlu, "Hiç merak etmeyin, bütün taşlar yerine oturacak." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu olağanüstü toplantıya çağırdı. İyi Parti lideri Meral Akşener'in 6'lı masadan kalktığını duyurmasının ardından Kılıçdaoğlu'dan konuya ilişkin ilk açıklama geldi.

Kılıçdaroğlu, ''Hiç merak etmeyin, bütün taşlar yerine oturacak." yorumunu yaptı.

Yorumlar