Dünya

Köpek kakasına ceza kesmek isteyen belediye DNA veri tabanı kuruyor!

Hollanda’nın Zeeland eyaletinin Reimerswaal belediyesi akıllara ziyan bir yatırım projesi hazırladı.

Köpek kakasına ceza kesmek isteyen belediye DNA veri tabanı kuruyor!

Hollanda’nın Zeeland eyaletinin Reimerswaal belediyesinde köpeğinin dışkısını sokakta bırakanları cezalandırabilmek için DNA veri tabanı kurulmasına karar verildi.

Köpek dışkısı sorunu yaklaşık 23 bin nüfuslu Reimerswaal kasabasının en büyük sorunları arasındaydı ve halk belediyeden pis kokulara çözüm bulmasını istiyordu. Soruna çözüm arayan belediye akıllara ziyan bir projeye imza attı.

Kamu yayıncısı NOS’ta yer alan habere göre, Toplumcu Reform Partisinin (SGP) sunduğu, köpeğinin dışkısını sokakta bırakanları tespit edebilmek için DNA veri tabanı oluşturulmasını öngören önerge Belediye Meclisinde kabul edildi.

Önerge kapsamında 22 binin üzerinde nüfusa sahip Reimarwaal’da yaşayanların, köpeklerini, oluşturulacak DNA veri tabanına kaydettirmesi gerekecek.

Görevlilerce, sokaklarda bırakılan köpek dışkılarından örnekler alınarak test edilecek ve veri tabanı üzerinden hayvanın sahibine ulaşılarak temizlemediği gerekçesiyle para cezası uygulanacak.

Muhalefet üyeleri ise bu kararı, “tüm belediyeyi utandıran kötü, modası geçmiş bir 1 Nisan şakası” olarak nitelendirdi.

Kurulması planlanan DNA veri tabanının maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkati çeken muhalefet üyeleri, köpeğinin dışkısını temizlemeyenlere verilecek para cezalarıyla sistemin giderlerinin karşılanacağını öngörüyor.

Yorumlar