Dünya

ABD ile Çin kapıştı, Huawei ile Google gerildi

ABD ile Çin arasında yaşana gerilim Huawe ile Google arasındaki ilişkileri nasıl etkileyecek? Google, Huawei ile ilişkileri kısıtladı. Huawei bir açıklama yaptı.

ABD ile Çin kapıştı, Huawei ile Google gerildi

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim, ABD’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesiyle iyice gerildi. ABD Başkanı Donald Trump'ın,kara listesinde ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin yer alması üzene çıkarılan kararname doğrultusunda, risk teşkil eden firmalardan ekipman alınması engellendi. Kısa bir süre sonra Google Huawei ile ilgili aldığı kararla dikkat çekti.

Reuters kaynaklı habere göre;  Trump'un kara listesinden sonra Google, Huawei ile bazı işleri askıya aldığını bildirildi.

Haberde yer alan bilgilere göre;  ABD yönetimi Perşembe günü dış ticaret yasağı listesine telekom ekipmanının yanı sıra cep telefonu da üreten Huawei'yi ekledi. Huawei artık ABD'de üretilen yazılım ve ekipmanı son derece sınırlı koşullarda kullanabilecek.  Konuya yakın bir kaynağın dün verdiği bilgiye göre, yeni yazılım yüklemek isteyen Huawei cep telefonu sahipleri, bundan sonra sadece açık kaynak lisansına sahip Google yazılımlarını kullanabilecek.

Bu açıklamaya göre Huawei kullanıcılarının  Android güncellemelerine erişimde sorunlar yaşayacağı, Huawei kullananların Google Play Store ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine erişimi kaybedecekleri iddia edildi.

Gelişmeler sonrası  Huawei bir açıklama ile kamuoyunu ve kullanıcılarını aydınlattı:

Huawei tarafından yapılan resmi açıklamayı şu şekilde

HUAWEI, Android'in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Android'in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır.

HUAWEI, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm HUAWEI ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir.

Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz.

Google ve Android'den gelen açıklamalar

Google: "Kanuna uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect'teki güvenlik korumaları mevcut HUAWEI cihazlarında çalışmaya devam edecek."

Android: "ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak HUAWEI kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect'in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz."

Yorumlar