tarih

Mitoloji

Gizem perdesinin aralanması beklenen, tarihin tozlu sayfalarındaki kayıp şehirler

Tarih boyunca, insanlık birçok medeniyeti ağırladı ve her biri zamanla tozlu sayfalarda yerini aldı. Ancak bazıları var ki, onların hikayeleri gizemlerle dolu. Bu yazımızda, yitik şehirlerin ardındaki sırların önemine...

Mitoloji

Kadın Savaşçıların mezarları Amazonlarla ilgili efsaneleri doğruluyor

Efsanelerin ardındaki gerçek... Antik Yunan efsanesindeki Amazon savaşçı kadınları gerçekten yaşamış olabilir...

Kültür Sanat

Selçukluların ve Osmanlıların belgeli inovasyon başarıları kitaplaştı

Sistem Global tarafından tarih ve teknoloji dünyasına armağan edilen bir kültür hazinesi olan "Belgelerle Selçuklulardan Osmanlılara Türklerde İnovasyon, Buluş ve Arayışlar" kitabının tanıtımı...

Kültür Sanat

Dede Efendi'nin Rumca eserleri de vardı

Dede Efendi'nin de Rum cemaatini iyi tanıdığını belirten Dr. Miltiadis Pappas, , onun yarı Türkçe yarı Rumca eserler de bestelediğini belirtiyor.

Kültür Sanat

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları sergisi

23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Pera Müzesi'nde görülebilecek İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 sergisi tarih, arkeoloji ve kültürel miras konulu bir sanat...

Kültür Sanat

Göbeklitepe'ye rakip Karahantepe'den çıkan tarihi eserler

Şanlıurfa'nın tarihi değiştiren arkeolojik alanı Göbeklitepe'nin bir benzeri olan Karahantepe'de arkeoloji kazıları Arkeolog Prof. Dr. Necmi Karul tarafından gerçekleştiriliyor.

Kültür Sanat

Cengiz Aytmatov Ruh Ordo Açık Hava Müzesi

Kırgızistan’ın Çolpon-Ata şehrinde, Issık Göl'ün kıyısında 4,5 hektarlık alanda yer alan Cengiz Aytmatov Ruh Ordo Açık Hava Müzesi, gezenleri adeta tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Bilim

Antik Yunan tarihçilerinin savaş yalanı ortaya çıktı

Ünlü tarihçi Herodot ve Diodorus Siculus'un Himera savaşından Antik Yunanlıların, Kartacalıları 'müttefiklerinin' yardımıyla yendi derken yalan söyledikleri anlaşıldı.

Ruhsal

Youtuber ve dizilerin tarih bilincine tek katkısı merak uyandırmak

Tarih bilinci oluşturmada etkisiz kalan dizilerin ve tarih programı yapan youtuberların içerikleri tarihe merak uyandırmaya katkıları oluyor.

Yurt

STS başvuru ve sınav tarihi belli oldu

Seviye Tespit Sınavı (STS) için 2021 yılı başvuru ve sınav tarihleri açıklandı. STS bu yıl 20 Haziran tarihinde yapılacak.

Kültür Sanat

Lüleburgaz Sıbyan Mektebi'nin tarih müzesi olması isteniyor

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Mimar Sinan'ın 450 yıllık tarihi eseri Sıbyan Mektebi'nin tarih müzesine dönüştürülmesini istedi.

Medya ve Sinema-TV

Anadolu'nun Taşlar Yerinden Oynatan keşifleri belgesel oldu

Avrupa'nın Neolitik Köprüsü: Taşlar Yerinden Oynuyor Projesi çerçevesinde Anadolu Neolitik Mirasının Avrupa'ya Yayılımı anlatan belgeselin tanıtımı Koronavirüs nedeniyle çevrim içi gerçekleştirildi.