sembol

Astroloji

Yıldız Falı ile astrolojiyi nasıl ayırabiliriz? Astroloji kehanet ilmi mi?

Gökyüzünün Fısıltıları: Astrolojide gizli mesajlar ve Yıldız Falı safsataları... Kehanet ve büyü ile astroloji arasındaki farklar nelerdir?

İslamiyet

Kurban, Müslümanlar için hem Allah'a bağlılığın sembolüdür.

İbadet olan kurbanın öncelikle kulun Allah'a bağlılığı anlamına geldiğini hatırlatan Prof. Dr. İhsan Toker, "Birçok ibadette olduğu gibi kurbanda da ekonomik, ahlaki ve toplumsal hikmetler bulunmaktadır"...

Mitoloji

Dünden bugüne güneş sembolünün evrimi

Güneş sembol, farklı kültürlerde ne anlama geliyordu?

Mitoloji

Velayetnamelerdeki ejderha motifinin mitolojik arka planı

Ejderha inancı, velîlerin ejderha ile mücadele ettikleri menkıbelere nasıl yansımıştır ve neleri sembolize etmektedir.

bilimsel

Yazılıkaya’daki Kozmik Sembolizm

Yazılıkaya kutsal alanın tümü kozmosun sembolik bir görüntüsünü temsil ediyor. Kozmosun durağan kademeleri (örneğin yeryüzü, gökyüzü, yeraltı dünyası) ve yenilenmenin, yeniden doğuşun döngüsel süreçleri (örneğin...

Yeniçağ

Vizyoner Deneyimlerin Dili...

'Bilinçaltı' terimi, psikanaliz dilinde 'Bilinçdışı'dır fakat her ikisi de, modelleri nedeni ile, birbirlerinden farklılık taşıyabilirler. Her iki kavramın özelliklerini Ferda Ercan Uyulan'dan okuyun.

Yeniçağ

Yıldız Sembollerinin dili

Yıldız Sembolleri neler anlatıyor? Kaç köşeli yıldız neyi ifade ediyor. Yazarımız Ferda Ercan Uyulan'ın kaleminden okuyun:

Yeniçağ

Sembolizmde Anahtar: Ferda Ercan Uyulan makalesi

Aydınlanma yolundaki sırları, kilitli kapıları temsil eden ezoterik anahtar sembolü, zaman zaman gizli bilgeliğin, gizli bir topluma girişin de sırrı olur.

Yeniçağ

Şamanlığın Selçuklu Süsleme Sanatına etkisi

Tapınaklarda veya ayinlerde kullanılan malzemelerde görülen sembollerin maddi kültüre yansıması Anadolu Selçuklu süsleme sanatında net şekilde görebilmektedir.

Mitoloji

Mitoloji ve doğa ayrılmaz bir bütündür

Başak Şahindoğan örnekler vererek doğa ve mitolojinin ayrılmaz bütün olduğunu ve mitolojinin dilinin doğanın simgeleriyle oluştuğuna dikkat çekti.

Mitoloji

Kuş tüyü hangi inançta neyi simgeler?

Kuş Tüyü Simgesi neyin sembolüdür?