nefes

Yeniçağ

Yoga yapanların bilmesi gereken üç önemli nefes alma ilkesi

Doğru nefes almayı öğrenmek, meditasyon amaçlı yoga seanslarının temelini oluşturur. Yoga yaparken takip etmeniz gereken üç önemli nefes alma prensibi var

Yeniçağ

Yoga yüksek tansiyon ve kronik ağrıları azaltıyor

Yoga, kalp sağlığına katkı sağlar, kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur. Stresi ve anksiyeteyi azaltır, nefesi düzenler, uyku kalitesini yükseltir ve sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandırır.

Ruhsal

Strese girmemek için hayır demeyi öğrenmek gerekir

Karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememek enerjiyi düşüren davranışların başında geldiği halde çoğu insan bu konuda zorlanıyor.

Sağlık

Burundan nefes almanın yararları

Doğru nefes almanın sağlığa faydaları ve ağızdan nefes almanın zararları:

bilimsel

Anüslerini nefes borusu gibi kullanabilen memeliler varmış

Memeliler hakkında ilginç bir keşif yapıldı: Bazı türlerin acil durumda anüs (makat) yoluyla nefes aldığı anlaşıldı. Bu özellik solunum sıkıntısı çeken hastalara ümit de olabilir.

Yeniçağ

Koronavirüs döneminde Ayurveda ve Yoga'nın 5000 yıllık şifa önerileri

Koronavirüs kaynaklı pandemi döneminde 5000 yıllık Ayurveda ve Yoga bilimi neler sunabilir? Vitalica Wellness Direktörü Ayurvedik Dr. Koshlendra Pratap yorumladı.

Ruhsal

Sabah zinde ve mutlu uyanmanın formülü

Psikolog Barış Yılmaz; iyi uyku, doğru nefes almak ve problemsiz yatak odası ile güne güzel bir başlangıç yapılableceğini söylüyor.

Yeniçağ

Pilates egzersizlerinin sağlığa faydaları

Pilates her yaş grubundan insanın rahatlıkla yapabileceği performans ve rehabilitasyon amaçlı uygulanan egzersizler içeriyor.

Yeniçağ

Gerginlikten kurtulmak için Ksepana Mudra

Ksepana Mudra; mudra her çeşit gerginlikten kurtulmamızı, bedenimizdeki negatif enerjiyi atmamızı sağlar.

Yeniçağ

Serinlemek için Şitali Pranayama ve Sitkari Pranayama

Soğutucu nefes teknikleri

Yeniçağ

Obezite yaşı ikiye kadar düştü

Diyetisyen Sinem Saydam; obezite yaşının 2’ye düştüğü konusunda uyardı ve 'yemek için yaşıyoruz. Doğru olan istediğimiz kadar değil ihtiyacımız kadar yemektir' dedi.

Yeniçağ

Nefes terapisi ile şiddet önlenebiliyor

Sahabe Sa'd Bin Ebu Vakkas tarafından da uygulandığı söylenen nefes tekniklerinin müfredata alınması isteniyor. Yanlış nefes almak öfke ve şiddete sebep olurken, doğru nefes alma tekniklerini ile öfkenin önlenebiliyor....