kuslar

Yaşam

Ankara'nın yaban kuşları

Nüfusun yoğun olduğu bazı yaşam alanları ile yaban hayatının neredeyse iç içe geçtiği Ankara'da, zaman zaman kara akbabalar görülebilirken kırsal bölgelerde ise mavi baştankara, florya, bıyıklı baştankara gibi türler...

Yaşam

Doğaya Kanat Açanların görüntülediği canlar

Dağ Horozu, Kara Ağaçkakan, Yeşil Çıvgın, Kafkas Çıvgını, Sürmeli Dağ Bülbülü, Küçük Kerkenez, Anadolu Gelengisi, Sarı Benekli Zıpzıp Kelebeği ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi kapsamında...

Yaşam

Çiftçi dostu göçmen kuşlar: İbibikler

Göçmen kuşlar ailesinden ibibik kuşları böcek, larva, salyangoz ve solucanlarla beslenerek doğal dengenin sağlanmasına katkı sunuyor.

Yaşam

Avrupa'da 71 kuş türü yok olma tehlikesinde

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını izah eden, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi güncellendi.

Yaşam

Diyar diyar gezen Bozkır Delicesi'nin çılgın yolculuğu

Uydu vericisiyle takibe alınan Bozkır Delicesi son 1,5 yılda 2 kıta ve 13 ülke arasında 24 bin 991 kilometre yol katettiği belirlendi.

Yaşam

Mileyha Sulak Alanı'nda 3 yeni kuş türü tespit edildi

Hindistan'dan gelen Çizgili Gerdanlı Kırlangıç, Arap Yarımadasından gelen Arabistan toygarı ve Mısır'dan gelen Çöl Çobanaldatan kuşu Hatay'ın ünlü sulak alanının yeni misafirleri.

Yaşam

Kuş nüfusu açıklandı: Dünyada kaç serçe yaşıyor?

Kuşlara dair gözlem raporlarından hesaplanan verilere göre; Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar 600 milyon serçe yaşıyor.

Kültür Sanat

Beykoz’un Kuşları ve Tabiat Alanları kitaplaştı

Beykoz’un Kuşları ve Tabiat Alanları kitabı Beykoz’un kuş varlığını ve doğal alanlarını gözler önüne seriyor.

Dünya

Korku filmi gibi: Gökten kanlar içinde kuşlar yağdı

Avustralya’da gökyüzünden çığlık atan, gözleri ve gagaları kanayan yaklaşık 60 kuşun düştüğünğ görenler büyük şaşkınlık yaşadılar.

Yaşam

Kuş gözlemcileri tek tek Adana'dan geçen kuşları saydı

Adana’dan Yüz Binden Fazla Yırtıcı Kuş Geçti! 103921 yırtıcı kuştan 812’sinin akbaba, 35475'inin küçük orman kartalı, 26859'ının arı şahini olduğu tespit edildi.

Yurt

Yağışlar Van Gölü havzasında kuşlara yaradı

Türkiye'deki yüzlerce kuş türünden 213'ünün gözlemlenebildiği Van Gölü havzasında, kuşlar bu yıl yağışların da etkisiyle daha kolay beslenme ve üreme imkanı buluyor.