kuraklik

Dünya

Kuraklıktan kıvranan Zambiya acil acil durum ilan etti

Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema, ülke çapındaki kuraklık nedeniyle "ulusal afet ve acil durum" ilan etti.

Yurt

Türkiye son 50 yılda ortalama bir buçuk derece ısındı

Son yarım yüzyılda, iklim değişikliği sıcak günlerin daha fazla yaşanmasına yol açtı. Türkiye, 1970-2010 yılları ortalamasına göre 1,4 derece ısındı.

Dünya

UNESCO'nun raporu korkuttu, Birleşmiş Milletler uyardı: Su krizine dikkat

UNESCO Su Raporuna göre, aşırı kullanım ve iklim değişikliği küresel su krizi yaşatabilir. Birleşmiş Milletler, duyun daha tasarruflu ve dikkatli kullanımı konusunda dünyaya uyarıda bulundu.

Yurt

Büyükçekmece Gölü'ndeki su azlığı İstanbul için susuzluk tehlikesi alarmı gibi

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan kaynaklardan Büyükçekmece Gölü'ndeki su oranının son 9 yılın en düşük seviyesine inmesi

Yurt

Nilüfer Baraj gölü kurudu

Küresel ısınmanın etkisi ile yaşanan kuraklıktan dolayı Bursa'nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı iki barajdan Nilüfer Baraj gölü bölgenin bir süredir yağış almaması nedeniyle kurudu.

Dünya

Kenya'da 2,6 milyon hayvan kuraklıktan perişan

Kenya Ulusal Kuraklık Yönetim Ajansı (NDMA), kuraklık nedeniyle ülkedeki 2,6 milyon hayvanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti

Kültür Sanat

Van Gölü'nde sular çekildi, 2800 yıllık Urartu limanı ortaya çıktı

Van'ın Erciş ilçesinde Urartular dönemine ait kalenin alt kısmında, gölde yaşanan çekilme sonucu 11 basamaklı liman ortaya çıktı.

Dünya

İspanya kurudukça, tarihi yapılar ortaya çıkıyor

İspanya, Avrupa'da uzun süreli kuraklıktan etkilenen ülkelerin başında geliyor. Ülkenin baraj ve göletlerinde azalan su seviyeleri su altına kalmış antik eserleri gün yüzüne çıkartıyor.

Dünya

113 milyon yıl önce Texas'ta gezinen dinozorun ayak izleri bulundu

ABD’nin Texas eyaletinde kuraklık sonucu kuruyan bir nehir yatağında, 113 milyon yıllık olduğu tespit edilen dinozor ayak izleri ortaya çıktı. Dev ayak izlerinin tek bir Acrocanthosaurus’a ait olduğu tahmin...

Yaşam

Kuruyan Tuz Gölü'deki allı turnaların imdadına Çevre Bakanlığı yetişti

Tuz Gölü'ne önce tankerlerle su taşındı, taşıma suyun yavru kuşların yaşaması için yeterli olmadığı görüldüğünde 4 kilometre ötedeki bir kaynaktan boru döşenerek su getirildi.

Dünya

Po nehri kurumaya başlayınca, tarihi bomba ortaya çıktı

Po nehrinde İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bomba bulundu. İtalya'da kuraklık sebebiyle su seviyesi düşen Po nehrinin yatağında bulunan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bomba kontrollü şekilde imha edildi.

Dünya

İtalya'da kuraklık yaşanan 5 bölgede OHAL ilan edildi

İtalya'da hükümet, kuraklıktan en çok etkilenen 5 bölgede olağanüstü hal (OHAL) kararı aldı.