karincalar

Yaşam

Dünyada kaç karınca yaşıyor.

Dünyada şu anda yaklaşık kaç karınca yaşadığı hesaplandı. Hesap sonuçlarına göre karınca nüfusu insan nüfusundan 2,5 Milyon kat fazla çıktı. Dünya üzerinde yaklaşık 20 katrilyon (16 adet sıfır) karınca yaşıyor!...

Yaşam

Karıncaların Ölüm Dansı: İntihar Çemberi

Karınca sürüleri bazen çılgınlar gibi etraflarında dönerek ölüyorlar. Ölüm çemberi nedeniyle açlıktan hayatlarını kaybeden karıncalar neden bu ilginç hareketi gerçekleştiriyor olabilirler?

bilimsel

Karıncalar kanser teşhisi için eğitilebilir mi?

Karıncalar kanserli hücreleri koklayarak ayırt edebildiği anlaşıldı. Bilimadamları kanser teşhisi için karınca eğitmeninin köpekleri eğitmekten daha ucuz olabileceğini tahmin ediyor.

Biyoloji

Karıncalar, hasta bitkiler için şifalı kimyasallar üretiyor!

Karıncaların bacaklarından ve göğüslerinden antibiyotik etkisi içeren kimyasallar sızdırarak bazı bitkileri hastalıklardan koruduğu belirlendi.

Bilim

Karıncalar ve koronavirüs bulaşmayan hayvanlar

Koronavirüs salgından en çok sakınanlar karıncaların kusursuz sayılabilecek hijyen anlayışları var.

Yaşam

Türkiye'de 10 yeni karınca türü tespit edildi

Türkiye'nin karınca çeşitliği araştırılıyor. 2012 yılında 360 olan Türkiye'deki karınca türü sayısı, yapılan araştırmalar sonucu 370'e ulaştı.

Kültür Sanat

Gazanfer Özcan Kadıköy'de anılacak

Tiyatronun usta ismi Gazanfer Özcan, ölümünün dokuzuncu yılında Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde Kozyatağı Kültür Merkezi’nde anılacak.