galaksi

Xfiles

Ya evren dev bir beyinse!

Evren düşünüyor olabilir mi sorusuna yanıt arayan bilimadamlarından bazılarına göre galaksiler, kozmik ağ yapısında insan beynindeki nöronların görevini görüyor olabilir.

Uzay

Uzayda pırlanta gibi parlayan yeni bir galaksi keşfedildi

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, uzayda daha önce hiç görülmemiş bir galaksiyi görüntüledi.

Uzay

Uzaydaki salyongoz aslında göründüğü gibi değil

Hubble Uzay Teleskobu, salyangozu andıran ve iç içe geçmiş gibi görünen iki galaksiyi fotoğrafladı. Oysa iki galeri birbirlerine milyonlarca kilometre uzakta.

Uzay

Evren genişlediği halde Andromeda Dünya'ya nasıl yaklaşıyor?

Çok uzak bir gelecekte; muhtemelen 4 milyar yıl sonra Samanyolu ve Andromeda galaksileri çarpışacak. Çünkü hızla birbirlerine yaklaşıyorlar.

Uzay

Samanyolu'nun yuttuğu Pontus galaksisinin izleri bulundu

Samanyolu'nda eski bir kozmik çarpışmanın kalıntıları üzerinden "Pontus" adı verilen yeni galaksinin varlığı keşfedildi.

Uzay

Ocak Takımyıldızının birbirini 'yakacak' galaksileri

Ocak Takımyıldızında yer alan (Fornax Kümesi) ve saatte yaklaşık 2 milyon kilometre hızla birbirlerini çeken gökadaları, çarpışarak yok olma yolunda hızla ilerliyor.

Uzay

Erboğa, Karanlık Enerji Kamerası ile görüntülendi

Dünya'ya en yakın ve uzayda görünen en parlak galaksi olan tuhaf şekilli Centaurus A gökadası Karanlık Enerji Kamerası kullanılarak görüntülendi.

Uzay

Hubble üç galaksinin nasıl birleştiğini görüntüledi

Galaksiler, birbirlerine yaklaştıklarında çarpışabilir, biri diğerini itip çekebilir ve hatta birbirleriyle birleşebilirler.

Uzay

İşte Samanyolu’nun merkezi

Samanyolu’nun aşırı ısınmış gaz iplikleri ve manyetik alanlardan oluşan merkezi 20 yıllık astronomik gözlemler sonucu oluşturuldu.

Uzay

12 milyar 4 milyon yıllık spiral galaksi keşfedildi

Astronomlar, uzayda bilinen en eski sarmal galaksiyi buldu. BRI 1335-0417 adı verilen gökadanın 12,4 milyar yaşında olduğu saptandı.

Xfiles

Abell 2261 galaksinin kara deliği aranıyor

Türk Profesör Kayhan Gültekin’in NASA’nın kayıp kara deliği arayan araştırma ekibine öncülük edecek.

Uzay

Andromeda galaksisinin 'görünmez' gaz halesi haritalandırıldı

Andromeda Gökadası'nın çevresinde, insan gözüyle görülemeyen gaz halesinin haritası çıkartıldı. Hale içine geçmiş iki ayrı gaz bulutundan oluşuyor.