bizans

Xfiles

Kazlıçeşme mozaiklerinde gizem içinde gizem

Kapağı yaklaşık 1500 yıllık Kazlıçeşme mozaiklerinin harcı ile kapatılmış lahitte bulunan Bizans soylusu iskeletleri, mozaiklerden daha eski çıktı! Kim oldukları şimdi daha büyük kazandı!

Kültür Sanat

İstanbul'da bilezik ve çıngırakla gömülmüş çocuk mezarı bulundu

Bathonea antik liman kazılarında 1500 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk mezarı bulundu. Arkeologların içinde bilezik ve çıngırak bulduğu mezarın, bir kız çocuğuna ait olduğu tahmin ediliyor.

Kültür Sanat

Filistinli Çiftçi tarlasında mozaik buldu

Gazze'nin orta kesimindeki El-Bureyc Mülteci Kampı yakınlarında çiftçilik yapan Süleyman en-Nebahin, arazideki ağaçların ölüm nedenini araştırırken, zeminin derinliklerinde mozaikleri keşfetti.

Kültür Sanat

1600 yıllık 'Zeytinburnu aşıkları' Bizans asilzadesi çıktı

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinin Kazlıçeşme semtinde mozaik alanında bulunan ve içinden bir kadın, bir erkek iskeleti çıkan lahitteki dokuma parçasının mor olması onların soylu olduğunu gösteriyor.

Turizm

Konya'da tesadüfen bulunan yeraltı kenti

1300 yıllık, 5 bin metrekarelik yeraltı şehri 20 metrekare büyüklüğündeki odalar, havalandırma bacaları, temiz su kaynağı ve bağlantı koridorları ile dikkat çekiyor

Kültür Sanat

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları sergisi

23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Pera Müzesi'nde görülebilecek İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 sergisi tarih, arkeoloji ve kültürel miras konulu bir sanat...

Kültür Sanat

Popüler Kültür'den Bizans manzaraları

İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm?: Popüler Kültürde Bizans sergisi 6 Mart tarihine kadar Pera Müze’sinde ziyaret edilebilir.

Kültür Sanat

Unkapanı sahilinde 1500 yıllık Bizans duvarı keşfedildi

Unkapanı sahilinde Fatih Unkapanı Ragıp Gümüşpala Caddesi'nde her gün binlerce aracın geçtiği yolda İSKİ'nin yaptığı kazı çalışmaları sırasında 5'inci yüzyıla ait Bizans dönemi kalıntıları...

Kültür Sanat

Prof. Dr. Semavî Eyice'siz bir yıl geçti

Bizans tarihi ve sanatı konusunda dünyanın en saygın bilim adamı, sanat tarihçisi, ve akademisyen Prof. Dr. Semavî Eyice, ölümünün birinci yılında yad ediliyor.

Kültür Sanat

Bizanslılara göre de Macarlar Türkmüş

Bizans imparatoru Macar kralına Türk kralı diye hitap ederdi

Yurt

Karslı İşçiler direk dikerken hazine buldular

Kars'ın Kağızman ilçesinde, elektrik direği dikmek için yapılan kazıda, üzerinde Hazreti İsa portresi olan Ortaçağ dönemine ait 444 bakır Bizans sikkesi bulundu.

Kültür Sanat

Kapadokya'nın bin yıllık bakire sarışın mumyası

Niğde Müzesi'nde sergilenen ve yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirilen "Sarışın Rahibe" ile 4 çocuk mumyası yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.