alma

Uzay

Uzaydan dev gezegen doğumunun gizemine ışık tutan bir görüntü

ÊSA'nın VLT ve ALMA teleskopları tarafından yakalanan Monoceros takımyıldızındaki görüntü dev bir gezegene dönüşecek büyük tozlu kütleleri gösteriyor.

Kültür Sanat

ALMA Çocuk Edebiyatı Ödüllerinin 2023 adayları açıklandı

2023 Astrid Lindgren Memorial Award adayları belli oldu.. Çocuk Edebiyatının En Prestijli Ödülü ALMA’da 2023 Adayları Açıklandı: Listede Türkiye’den 6 İsim Var.

Uzay

Kozmik Örümcek ağı: Tarantula Bulutsusu

Astronomların teknolojik açıdan hayli gelişmiş dev teleskop sistemlerini kullanarak ortaya çıkardığı bu astronomi şaheseri Tarantula Bulutsusunun yüksek çözünürlüklü görüntülerinin karmaşık ayrıntılarını...

Uzay

Bebek gezegende makromolekül keşfedildi

Astronomlar henüz oluşum aşamasını tamamlamamış bir gezegende şimdiye kadar bilinen en büyük molekülü keşfetti. 9 ayrı atomun oluşturduğu molekül büyük heyecan doğurdu.

Uzay

12 milyar 4 milyon yıllık spiral galaksi keşfedildi

Astronomlar, uzayda bilinen en eski sarmal galaksiyi buldu. BRI 1335-0417 adı verilen gökadanın 12,4 milyar yaşında olduğu saptandı.

Uzay

Galaksilerin gaz girdapları kaydedildi

Galaksilerin 13 milyar yıl önceki gaz girdapları kaydedildi. Gökbilimciler, 13 milyar yıl önce oluşan, evrenin en eski bazı galaksilerinin ilk dönemlerindeki gaz girdaplarını kayda aldı.