bilimsel

Sosisli sandviç sevenleri şaşırtacak bir haber

Fast food ürünlerinin ve işlenmiş gıdaların sağlığa zararı zaten biliniyordu ama sosisli sandviç, 5853 gıda arasında insan ömrüne en zararlısı çıktı.

Sosisli sandviç sevenleri şaşırtacak bir haber

ABD’de gerçekleştirilen ve sonuçları Nature Food dergisinde yayımlanan araştırmada ülkede yenilen 5 bin 853 gıdayı incelendi, gıdaların etkileri, kazanılan veya kaybedilen sağlıklı yaşam dakikaları cinsinden ölçüldü.

Makalenin yazarlarından Michigan Üniversitesi çevre sağlığı bilimleri profesörü Olivier Jolliet, CNN'e verdiği demeçte, "Yiyeceklerin yararlı ve zararlı etkilerinin sağlık temelli bir değerlendirmesini yapmak istedik. Örneğin, bir gram işlenmiş et başına 0,45 dakika kaybedilir veya bir gram meyve başına 0,1 dakika kazanılır” dedi.

Araştırma sonucuna göre  tek bir sosisli sandviç yiyen bir insan hayatının 36 dakikasını riske ediyor.

Sosisli sandviç üzerine yaptıkları araştırma üzerine konuşan Jolliet, “Dana sosis ile yapılmış standart bir sosisli sandviçte bulunan 61 gram işlenmiş et 27 dakika sağlıklı yaşam kaybına neden oluyor” derken, “Sodyum ve trans yağlar gibi bileşenleri de göz önüne aldığımızda toplamda 36 dakika kaybediliyor” diye konuştu.

Araştırmada, kuruyemiş, baklagiller, deniz ürünleri, meyveler ve nişastalı olmayan sebzeler gibi gıdaların tüketiminin ise sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu vurgulandı.

Profesör Jolliet, oluşturulan endeksin yaşam beklentisini artıran veya azaltan gıdalara baktığını, ancak zararlı gıda seçimlerini daha faydalı olanlarla değiştirmeye çalışmanın kolay olmadığını sözlerine ekledi.

ntv

Yorumlar