Uzay

Güneş Leke Çevrimi'nde ilginç değişimler yaşanıyor

"Güneş Lekeleri Coştu" diyen ünlü astronom Prof. Dr. Ethem Derman, ortalama 11 gün güneş leke çevrimlerinden 2022 yılındaki 25. çevrimin çok farklı olacağına dikkat çekti.

Güneş Leke Çevriminde ilginç değişimler yaşanıyor

Facebook'taki Ethem Derman ile Astronomi sayfasında yapan astronom Prof. Dr. Ethem Derman, şu anda üç grup leke bulunduğunu ve yenilerinin ortaya çıkacağı iki büyük aktif alan olduğunu belirtti.

Prof. Derman; "Biliyorsunuz güneş leke çevrimi adını verdiğimiz bir kavram vardır, ortalama 11 yıl gibi bir dönemle lekeler çoğalır ve azalır. Bunun nasıl olacağı bilimsel açıdan çok önemlidir ve o nedenle ABD'de NASA, NOAA ve ISES'i temsil eden bir grup bilmci oluşturdukları panelde önümüzdeki 25. çevrimi tahmin etmeye çalıştılar. Bir önceki 24. çevrime çok benzeyeceğini ve 2025 yılı Temmuz ayında leke sayısı maksimuma ulaşacak diye düşündüler. Demek ki bilimciler de şaşabilir.

Şimdi anlaşıldı ki 25. çevrim bir öncekine hiç benzemeyecek. Anımsadığım kadar paneldeki bilimciler, tekrar toplanıp tahminlerini değiştiriyorlar, bekleyip göreceğiz. Geçtiğimiz Mart ayında güneşte 146 patlama meydana geldi. Yine Mart ayında leke sayısı tahmin edilenin iki katından fazla oldu. Nisan ayı da büyük olasılıkla benzer şekilde geçecek, şu anda üç grup leke var ve yenilerinin ortaya çıkacağı iki büyük aktif alan var. Tüm bunlar 25. çevrimin çok farklı olacağını gösteriyor" dedi.

Yorumlar