Teknoloji

Yüzde 100 doğal meyve sebze koruyucu geliştirildi

Meyve ve sebzede tazeliği koruyacak teknoloji geliştirildi

Yüzde 100 doğal meyve sebze koruyucu geliştirildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent'te faaliyetini sürdüren Nanomik Biyoteknoloji CEO'su Buse Berber Örçen, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen "Son yıllarda Tarımda Karşılaşılan Problemler ve Yeni Çözüm Teknolojileri" toplantısında, taze meyve ve sebzelerin hasat sonrasındaki (depolama, paketleme ve nakliye) kayıplarını önlemek için uygulanan yeni nesil teknolojiler hakkında bilgi verdi. 

Doğal gıda koruyucuları geliştirdiklerini anlatan Örçen, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin özellikle ihracat sürecinde yaşadığı sıkıntılara çare olmayı, meyve ve sebzede daha tüketiciye ulaşmadan ortaya çıkan kayıpların önüne geçmeyi hedefliyoruz. 13 kişilik bir ekiple 4 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda hedefimize büyük ölçüde ulaştık. İsrafı engelleyebilecek, meyve, sebze ve kuru yemişlerin bozulmadan ilk günkü tazeliğinde kalabilmesi için yüzde 100 doğal koruyucular geliştirdik."

Ürünün üretim aşamasında, marketlerde ve hatta evlerde bile kullanılabileceğini ifade eden Örçen, "Doğal koruyucumuzun, global bir problem haline gelen gıda israfına çözüm olacağını düşünüyoruz. Özetle, daha doğal, kimyasal içermeyen gıdalar ve daha sağlıklı bir dünya hedefliyoruz." dedi.

Örçen, koruyucuların insana da doğaya da zararı bulunmadığını, ürün üzerinde de kalıntı bırakmadığını, ihraç edilen bir ürünün gümrükten dönme ihtimalinin olmadığını belirtti.

"Çöpe giden sebze ve meyve miktarı minimuma inecek"

Korumayı 8 farklı probiyotikle sağladıklarını aktaran Örçen, şunları söyledi:

"Raf ömrü boyunca bu probiyotiklerin düzgün üreyebilmesi adına farklı teknikler kullandık. Kiraz, kayısı, muz, domates ve üzümde raf ömrünü bir ay uzattık. Kuru ürünlerde ise ilk günkü aflatoksin seviyesini bir yıla kadar stabil hale getirdik. Sıvı formda olan bu ürün püskürtme yöntemiyle marketlerde de kullanılarak ürünlerin çabuk bozulması engellenebilecek. Bu sayede çöpe giden sebze ve meyve miktarı minimuma inecek. Aynı zamanda bu ürünü alıp evde de uygulayıp satın aldığınız ürünlerin ömrünü uzatabilirsiniz." 

Yorumlar