Teknoloji

Xiaomi robot köpeği CyberDog'u tanıttı

Cep telefonu pazarında dünya devleri arasında yer alan Xiaomi, robot köpeğini tanıttı.

Xiaomi robot köpeği CyberDogu tanıttı

Teknoloji dünyasında çok sayıda robot üretildi. Bunlar içinde piyasada en rağbet görenlerden biri de robot köpekler. Boston Dynamics'in ters taklalar atabilen robot köpeğinin ardından Çin teknoloji firması Xiaomi de robot köpek ürettiğini açıklad.

CyberDog adlı köpek açık kaynaklı bir projenin ürünü. Yani diğer geliştiriciler de projeye katkıda bulunabiliyor. Xiaomi, mühendislere ve geliştiricilere 1.000 adet CyberDog dağıtacağını  açıkladı.

CyberDog'un teknik özellikleri

CyberDog, Nvidia'nın 48 Tensör Çekirdeği, 384 CUDA Çekirdeği, iki derin öğrenme hızlandırma motoru ve 6 Carmel ARM CPU'lu bir AI süper bilgisayarı olan Jetson Xavier NX platformu tarafından destekleniyor. Ayrıca hareket için bilgisayarlı görme algoritmalarını kullanmasına izin veren bir dizi sensör de içeriyor. Robot köpek 3.2 m/s hıza ulaşabiliyor ve maksimum 3 kg yük taşıyabiliyor. Ayrıca 128 GB SSD depolama, üç tip C bağlantı noktası ve bir HDMI bağlantı noktası içeriyor.

CyberDog, sesli komutlar, beraberindeki uzaktan kumanda ve Xiaomi'nin akıllı telefon uygulaması kullanılarak kontrol edilebiliyor. İnsanların onu nasıl kullanacakları ise tamamen onların seçimine kalıyor. Ancak şirket, CyberDog'un "en benzersiz görevleri yerine getirebileceğini ve onunla etkileşime girme yollarının öngörülemeyen olasılıkları barındırdığını" söylüyor.

Yorumlar