Teknoloji

İnternet adreslerinde artık meme uzantısı da kullanılabilecek

com, net, org, co, gov, edu, ist, derken yeni internet adresi uzatıları arasına meme de dahil oldu. .meme alan adı sayesinde mimlerin de artık kendilerine ait bir alan adı olaca

İnternet adreslerinde  artık meme uzantısı da kullanılabilecek

İnternette artık alan adı uzantısı olarak  .com veya .org gibi, şakalara dalıp mim merkezli bir alan adı almak artık mümkün olacak. Google’ın  “.meme alan adlarının amacının mizahı, fikirleri, tarzı ve kültürü yaymak olduğunu belirtiyor. 

Google, .meme alan adını kullanma seçeneklerini sergilemek için altı şirket ve kişiyle birlikte çalıştı. Bunlar arasında trend mimleri ve geçmişlerini açıklayan Know Your Meme ve yeni mimleri aramak ve oluşturmak için kullanılabilen Tenor da yer alıyor. Ayrıca, hem Nyan Cat hem de Grumpy Cat için ayrılmış alanlar da dahil olmak üzere, tamamen kedi mimlerine ayrılmış dört site daha bulunuyor. Temel olarak, neşeli ve mimlerle dolu bir web sitesi oluşturmak isteyenler  bu alan adını kullanabilecek.

.meme alan adını kaydetmek için Erken Erişim Dönemi (EAP) başladı ancak bu döneme katılmak için tek seferlik ekstra bir ücret bulunuyor. Bu ek maliyet, .meme alan adlarının yıllık baz fiyatla satışa sunulacağı 5 Aralık saat 11:00 ET’ye kadar her gün azaltılacak. Bir alan adı satın almak istiyorsanız, get.meme adresinde adın kullanılabilirliğini arayabilirsiniz. Eğer istediğiniz alınabilir bir alan adı varsa, Google size alan adını satın alabileceğiniz GoDaddy gibi bir dizi iş ortağı gösterecektir.

Yorumlar