Teknoloji

Cep telefonu ile ilk alo 50 yıl önce söylenmişti

Bugün neredeyse onsuz adım atılmaz hale gelen Cep Telefonları 50. Yaşını Kutluyor. Dünyanın ilk cep telefonu DynaTAC ile ilk "alo üzerinden 5o yıl geçti.

Cep telefonu ile ilk alo 50 yıl önce söylenmişti

İlk taşınabilir telefon olan DynaTAC, Motorola’da çalışan mühendis Martin Cooper tarafından 3 Nisan 1973’te geliştirilmişti. 3 Nisan tarihi her ne kadar cep telefonlarının yarım asırı devirdiği günü temsil etse de, DynaTAC’in günlük yaşamın her yerinde karşımıza çıkan bir yönü haline gelmesi için bir miktar süre gerekecekti.

İsmiyle müsemma “Tuğla” lakabını taşıyan DynaTAC (Dinamik Toplam Alan Kapsamı’nın kısaltması) 30 devre kartı içeren, 23 cm uzunluk ve 1,13 kg ağırlığa sahip olan bir cihazdı. Gerçek anlamda taşınabilir olan bu ilk telefonun tamamen şarj edilmesi yaklaşık 10 saat sürüyordu. Buna rağmen Tuğla ile en fazla 35 dakika kadar konuşma yapılabiliyor ve sonrasında cihazın yeniden şarj edilmesi gerekiyordu.

Motorola, müşterilere satacak cep telefonu çıkarmak için bir 10 yıl daha bekleyecekti. 3.500 $ fiyatla çıkan bu telefonu pek satın alabilen olmamıştı (günümüz standartlarına göre yaklaşık 10.600 $). 40 yıl sonrasına geldiğimizde ise artık insanlardan daha fazla telefon olduğunu görüyoruz. 2025 yılında 18 milyar cihazın hizmet vereceği tahmin ediliyor.

Popular Science'den Andrew Paul'un haberine göre; aradan geçen 50 yıldan ve yapılan milyarlarca aramadan sonra bile Cooper’ın gerçekleştirdiği ilk cep telefonu görüşmesinden daha iyisini yapmak zor olabilir. Mucit ve mühendis Cooper, Motorola’nın rakibi AT&T şirketinde çalışan baş cep telefonu mühendisini aradığını ve ona “Seni şu an bir cep telefonundan arıyorum ama gerçek bir cep telefonu! Kişisel, elde tutulan, taşınabilir bir cep telefonu” dediğini söylüyor.

Birtakım iddialar ise bu çağrının hiçbir zaman gerçekleşmediği yönünde.

Yorumlar