Teknoloji

Apple uyardı: iPhone'u uzaktan ele geçiren casus yazılıma karşı dikkatli olun

92 ülkede iPhone'u uzaktan ele geçirmeyi sağlayan casus yazılım tehlikesi olduğuna dair uyarı yapıldı.

Apple uyardı: iPhoneu uzaktan ele geçiren casus yazılıma karşı dikkatli olun

Teknoloji devi Apple, Hindistan ve diğer 91 ülkedeki kullanıcılarını "paralı casus yazılım saldırısının" muhtemel kurbanları olabilecekleri konusunda uyardı.

APPLE 5 YIL SONRA İLK KEZ UYARI YAPTI

Şirket 2021'den bu yana yılda birkaç kez buna benzer uyarı bildirimleri gönderiyor. Bugüne kadar toplamda 150'den fazla ülkedeki kullanıcılar bilgilendirildi.

CASUS YAZILIM TEHLİKESİ 92 ÜLKEDE BİRDEN SÖZ KONUSU

Apple, Hindistan'ın da dahil olduğu 92 ülkedeki kullanıcılarına bir tehdit bildirimi e-postası göndererek uyarıda bulundu. Teknoloji devi kullanıcılarını "paralı casus yazılım saldırısının" olası kurbanları oldukları konusunda uyardı.

Reuters tarafından görülen bildirim e-postasında Apple, saldırganların "iPhone'u uzaktan ele geçirmeye" çalıştıklarını keşfettiklerini ifade ediyor.

UYARI YAPILAN CASUS YAZILIM SIRADAN BİR SİBER SALDIRI VAKASI DEĞİL

Bildirim e-postasına göre, paralı casus yazılım saldırıları nadir görünse bile sıradan siber suç faaliyetlerinden veya kötü amaçlı yazılımlardan çok daha karmaşık olabiliyor.

Bildirim e-postasında, Apple'ın 2021'den bu yana yılda birkaç kez buna benzer tehdit bildirimleri gönderdiği ve bugüne kadar toplamda 150'den fazla ülkedeki kullanıcıları bilgilendirdiği belirtildi.

CASUS YAZILIMI KULLANAN SALDIRGANLARIN DEVLET DESTEKLİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Ekim 2023'te bazı Hintli milletvekilleri, iPhone üreticisinin şu sözlerini aktaran bir bildirimin ekran görüntülerini sosyal medyada paylaştı: "Apple, Apple kimliğinizle ilişkili iPhone'unuzu uzaktan ele geçirmeye çalışan devlet destekli saldırganlar tarafından hedef alındığınıza inanıyor"

Şirket daha sonra tehdit bildirimlerini "devlet destekli herhangi bir saldırganla" ilişkilendirmediğini açıklamıştı.

Yorumlar