Teknoloji

ABD Adalet Bakanlığına yapay zeka sorumlusu atandı

Yapay zeka konusunda bir ilk daha yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı, ilk kez Bilim ve Teknoloji Baş Danışmanı ve Yapay Zeka Baş Sorumlusunu atadı.

ABD Adalet Bakanlığına yapay zeka sorumlusu atandı

ABD hükümet organları, son zamanlarda yapay zekanın tehlikelerini engellemek için büyük bir çaba harcıyor. Önde gelen teknoloji devleriyle işbirliği içinde bir konsorsiyumun kurulmasının ardından ABD Adalet Bakanlığı, ilk kez Bilim ve Teknoloji Baş Danışmanı ve Yapay Zeka Baş Sorumlusunu atadı.

Bu pozisyon için seçilen Jonathan Mayer, Başsavcı ve Adalet Bakanlığı’ndaki diğer bakanlıklarla iletişimden sorumlu olacak. Mayer teknik uzmanlık, siber güvenlik, yapay zeka ve yeni teknolojiyle ilgili ortaya çıkan diğer endişeleri tartışacak.

Ayrıca Mayer, “Bakanlığın teknolojik kapasite geliştirme çabalarına” liderlik edecek. Yeni pozisyonun sorumlulukları arasında Bakanlığın teknik uzmanlığının geliştirilmesine yardımcı olacak vasıflı kişilerin işe alınması konusunda tavsiyelerde bulunulması da yer alıyor.

Ayrıca Bakanlık, teknolojik sorunların üstesinden gelmek amacıyla bölümler arası işbirliklerine yönelik teknik ve politika uzmanlarından oluşan bir ekip kuruyor. Grup, Adalet Bakanlığı genelindeki federal ortaklar ve bileşenlerle birlikte çalışacak. Ekip, Adalet Bakanlığı Hukuk Politikası Ofisi’nin bir parçası olacak ve Mayer tarafından oluşturulacak.

Adalet Bakanlığı’nın Yapay Zeka Baş Sorumlusu olarak Mayer’in “yapay zeka ve benzeri konularda bakanlıklar içi ve kurumlar arası çabalar” üzerinde çalışması bekleniyor. Ayrıca bakanlıklar arasındaki çabaları daha iyi koordine etmek için Adalet Bakanlığı’nın Gelişen Teknoloji Kuruluna liderlik etmesi de istenecek.

Yorumlar