Turizm

Şeb-i Arus'un bereketi yüzde 60 arttı

Türkiye Seyahat Acentacıları Birliği Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar, 'Hz. Mevlana'nın 744'üncü Vuslat Yıldönümü katılan kişi sayısının geçen yıla oranla yüzde 60 oranında artış olduğunu söyledi

Şeb-i Arusun bereketi yüzde 60 arttı

Mevlana'nın 744'üncü Vuslat Yıldönümü ve Uluslararası Anma törenlerine  katılan kişi sayısının geçen yıla oranla yüzde 60 oranında arttığı açıklandı.

İranlı turist sayısında da artış olduğu belirtilirken; daha önce 2 bin civarında olan İranlı misafir sayısı bu yıl 4 bini bulduğu ifade edildi.

ABDÜSSETTAR YARAR TURİZM İÇİN ŞANSTIR

Memleket'e konuşan Türkiye Seyahat Acentacıları Birliği Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar,  "Bu yıl turizmde her ne kadar gelişme olursa olsun ölçümüz geçen yıldan daha iyi. Çünkü 2016 sorunlarla geçen bir yıldı. Olumsuzluklardan tüm sektörler etkilenir ama turizm en çok etkilenen sektördür. 'Geçen yıl yaklaşık 50 bin kişi törenleri izlemeye geldi. Bu yılki sayı 80 bini buldu. Geçen yıldan iyiyiz derken İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde bir değişiklik oldu ve şu anda Abdüssettar Yarar Bey görev yapıyor. Abdüssettar Bey’in turizm sektörüne yatkın olması da bizim için bir şanstır. Turizm olmadan kültürün sergilenemeyeceğinin farkında. Bu mantık sektör olarak alkışladığımız bir mantıktır.

Göreve geldiğimizden beri Konya’ya gelebilecek şehirlerin tespitini yaptık. Konya’da son 3 aydır büyük bir Japon turist hareketliliği var. Bize gelebilecek İranlı, Hindistanlı, Pakistanlı, Koreli ve Amerikalı var" dedi.

MİSTİK MÜZİK FESTİVALLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Daha önce 2 bin civarında olan İranlı misafir sayısı bu yıl 4 bini buldu şeklinde değerlendirmeler yapan Yanar, "İran’ın üzerinde durmamızın sebepleri arasında öncelikle Şems-i Tebrizi’den dolayı Konya’ya bir sempati olması geliyor. Konya’nın daha güvenli bir şehir olduğunu anladılar. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müzün düzenlediği mistik müzikte bir İranlı sanatçıya yer verdik. Mistik müziğin üzerine düşmemiz lazım. Mistik müzik bazı ülkelerin birinci veya ikinci derece festivalleridir ve bu festival dünya genelinde de 14. sıraya girer. Mistik müziği festivalinin zamanı Mevlana Hazretleri’nin doğum gününe hitap eder, Şeb-i Arus’da vuslata. Bu yıl İran’dan Şeb-i Arus törenlerine 10 günlük dönemde 38 otelimiz birebir aranarak alınan rakama göre bu yıl törenler sırasında 4 bin İranlı ağırlandı. İran'ın bize daha yatkın olduğunu erken tespit ettik. Biz bunu hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne izah ettik ve onların da bizim kadar heyecanı var. Önce bize daha çabuk gelebilecek, şehrimize daha çabuk katkı yapabilecek bölgelere ağırlık verdik. Biz yaklaşık 1 buçuk yıl İran uçağına çalıştık. Bir dönemde de başarılı olduk çünkü amacımız sadece İranlıların Şeb-i Arus döneminde değil bu ziyaretçilerin 1 yıla yayılmasıydı. Bunda da başarılı olmak için uğraşlar veriyoruz" diye konuştu.

TURİZMDE İYİ ANALİZLER YAPILMALI

Turizm moralle beslenen bir sektördür diye konuşan Kazım Yanar, "İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz mistik müziği hakkıyla yapmaya çalışıyor. Onlara gelen bütçeyle ancak bu yapılabilir. Turizm enstrümanlarını bir araya getirmeye çalıştık, paydaşları getirdik. Orada amacımız Konya turizmini geliştirmek değil, turizmi daha ne kadar verimli hale getirebileceğimiz, şikâyetlerin azaltılması, ziyaretçilerin biraz daha el üstünde tutulması.

Turizm moralle beslenen bir sektördür. İyi analiz edip, bu analizler doğrultusunda ümit vermektir. Geçen yıl yine Şeb-i Arus döneminde 8 ülkenin Dünya Turizm Yazarları Konfederasyonu’nun genel başkanlarını Konya’ya getirdik. Rusya, Brüksel, Bulgaristan ve Mısır başkanları, İstanbul’dan FİJET üyeleri ve başkanı Konya’ya geldi." diyerek bu alandaki çalışmaların devam ettiğini de söyledi.

MEVLANA'YI BAŞKA ÜLKELERE DE ANLATACAĞIZ

Konya turizmi için yeni pazar arayışında olduklarını da hatırlatan Türkiye Seyahat Acentacıları Birliği Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar "Şu anda Hindistan çalışmamız var. Hindistan’ı istiyoruz, 3 milyon nüfuslu bir bölge var. Sufizme alaka duyan, Mevlana’ya bizim kadar sahip çıkmaya çalışan bir bölge var. Bunun yanında 3 milyona yakın bir nüfus, sufizmle ilgileniyor. Orada bir çalışma yaparsak semamızı ve Mevlana’mızı anlatacağız. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müzün turizme birinci sırada bakması da bizim en büyük desteğimiz." dedi.

M. Ali Elmacı - Memleket.com.tr

Yorumlar