Turizm

Göbeklitepe, Balıklıgöl'ün önüne geçti

Şanlıurfa'ya giden hemen herkesin ziyaret ettiği Balıklıgöl, tahtını Göbeklitepe'ye kaptırdı. Bölgeyi ziyaret edenlerin birinci önceliği Göbeklitepe oldu.

Göbeklitepe, Balıklıgölün önüne geçti

Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın turizmdeki lokomotifi haline geldi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şehri gezmeye gelen ziyaretçilerin en çok görmek istediği mekanın Göbeklitepe olduğunu vurgulayarak, Göbeklitepe'nin, her yıl dünyanın birçok noktasından ziyaretçi ağırladığını söyledi ve  "Şanlıurfa, tarih, arkeoloji ve turizm şehridir. Göbeklitepe'nin UNESCO mirasında olması, dünyanın en bilinen yerleri arasında Şanlıurfa'nın da olmasına katkı sağladı. Gelen misafirlerin en çok görmek istedikleri mekan Göbeklitepe oluyor. Şanlıurfa yerli ve yabancı turist ağırlama noktasında önümüzdeki süreçte yeni rekorlar kıracaktır. Tüm dünyada merak uyandıran, yüzyılın arkeolojik keşfi olarak değerlendirilen Göbeklitepe'deki gizem ve çözülmeyi bekleyen sırlar nedeniyle yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı her geçen yıl artıyor. Hem inanç hem kültür hem de gastronomi turlarında Şanlıurfa ilk sırada yer alıyor. Tüm gezi plan ve rotalarında turizm destinasyonlarında bir numaralı yer haline geliyor. Adeta bir açık hava müzesi olan Şanlıurfa, kadim tarihinin yanında mutfağıyla kültürel değerleriyle müziğiyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. " dedi.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Rahime Yaşar, Göbeklitepe'nin özellikle salgın sürecinde hem doğası hem tarihiyle ziyaretçisine nefes aldırabilen ender mekanların başında geldiğini  belirterek "Göbeklitepe ile birlikte bölgemizde 3 tane UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yerimiz var. 7 tanesi de geçici listede bulunuyor. Onların da kalıcı listeye geçmesiyle birlikte bölgedeki kültürel varlıklar tüm dünyada çok popüler hale gelecek ve bölgemiz kültür turlarının lokomotifi olacaktır. Mezopotamya bölgesi bir dünya mirasına ev sahipliği yapıyor. Bölgeye olan tüm gezi plan ve rotalarında şu an Göbeklitepe en önemli destinasyon olarak sürekli ön planda yer alıyor. Karahantepe ve diğer lokasyonlarımızın da ziyarete hazır hale gelmesiyle, inanç, kültür ve gastronomi turlarının tamamında, Göbeklitepe bir numarada yer almaya devam edecek. Göbeklitepe, sadece Şanlıurfa'ya değil tüm bölgeye inanılmaz katma değer katan bir mekandır, gözümüz gibi bakmamız gerekiyor." dedi. 

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban da Göbeklitepe'nin ziyaretçisine hem tarihi hem de doğal bir atmosfer sunduğunu söyleyerek,  Yılın ilk 9 aylık döneminde yaklaşık 500 bin kişinin kenti ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Yorumlar