Moda

Ofis ve çalışma odalarında bitki bulundurmanın 5 faydası

Bitkiler, tasarımlarla şekil değiştirip sanata dönüşürken, sadece evler değil ofislerin de yeni trendin etkisine giriyor.

Ofis ve çalışma odalarında bitki bulundurmanın 5 faydası

 KHUM Design markasıyla bitkileri kullanarak özel tasarımlar gerçekleştiren ve  “Objeli Bitkilendirme” sanatıyla özel koleksiyon yaratan Yasemin Gazanker, mekanları bitkilerle aydınlatmayı öneriyor. 

Çalışma alanlarında bitkilerin dekoratif amaçlı kullanılmasının yanı sıra çalışanların performansına yansıyan etkisini ve verimliliği nasıl etkilediğini açıklayan Yasemin Gazanker, iç mekanlarda bitkilerin faydalarını şöyle sıraladı:

Çalışma alanlarında bitki yetiştirmek için 5 neden

1 - Bitkiler Ortamın Havasını Temizler

Bulunduğumuz ortamların yeterince havalandırılmaması, biriken tozlar, klimaların yaydığı kirli hava, mobilyalardan, duvar boyalarından ve kullanılan deterjanların saçtığı zehirli kimyasalların etkisiyle soluduğumuz hava oldukça kirleniyor. Bu durum çeşitli sağlık problemlerine neden olabileceği gibi, ofis ortamlarında çalışanların dikkat dağınıklığı yaşamasına ve konsantrasyon seviyelerinin düşmesine neden oluyor. Yeşil bitkiler yaydıkları oksijen miktarıyla ortamın havasını temizler.

2- Bitkiler Hafızayı güçlendirir

Ofis ortamlarında doğal çevreden faydalanılarak oluşturulan tasarımlar ve ortamda yeşil bitkilere yer verilmesi yapılan araştırmalara göre kişilerde hafızayı güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

3- Bitkiler ortamdaki gürültü seviyesini azaltır

Bitkiler sesleri emerek, arka plandaki ofis konuşmasının rahatsız edici etkilerini azaltmaya yardımcı olurlar

4- Bitkiler yaratıcılığı artırır

Yine yapılan çalışmalar göstermiştir ki yaratıcılık testlerinde, ofislerinde doğal unsurları olan çalışanların, ofisleri bu tür unsurları içermeyenlerden daha yüksek puanlar aldığı saptanmıştır.

5- Bitkiler sayesinde dikkat dağınıklığı azalır

Dikkat dağınıklığını ölçen bir teoriye göre çalışma ortamlarında doğa görüntülerinin, beynin farklı bir işleme moduna geçmesini, çalışanların kendilerini daha rahat hissetmelerini ve daha iyi konsantre olduklarını açıklamıştır.

Yorumlar