Moda

Mutfak tasarımında dikkat edecek 3 temel strateji

Mutfaklarda estetik ve işlevselliği önemseyen mobilya dünyasının ünlü isimlerinden Mustafa Güneri, mutfak tasarımında dikkate alınması gereken üç altın kuralı açıkladı. İşte Mutfak Tasarımının Üç Altın Prensibi:

Mutfak tasarımında dikkat edecek 3 temel strateji

“Geleceğin mutfakları, estetik ve işlevselliğin ideal bir uyum içinde olduğu alanlar olacak. İşlevsel olmayan alan bırakmadan planlanan mutfaklar, hem ev sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak hem de görsel bir şölen haline gelecek. Artık insanlar mutfaklarında sosyalleşiyor, sadece bunu gözeterek bile mutfak tasarımının kusursuz olmasıyla her gün keyifle vakit geçirecekleri alanlar yaratmamıza olanak tanınmış oluyor.” diyen tasarımcı işadamı Mustafa Güneri,  mutfak tasarımında dikkate alınması gereken temel noktaları ve stratejileri 3 kısa maddede özetledi:

İdeal Mutfak Tasarımının Şifreleri

Çalışma Üçgeni: Mutfak tasarımının temel prensiplerinden biri olarak çalışma alanının verimli kullanılmasının dikkatle planlanması son derece önemli bir kural niteliğindedir. Çalışma üçgeni prensibini uygulayarak mutfaktaki üç ana iş alanının birbirine olan mesafesi optimize edilir. Mutfak tasarımında çalışma üçgeni kuralı uygulamak, kullanıcılara daha konforlu ve verimli bir çalışma alanı sunar.
Ergonomi ve Erişilebilirlik: Mutfak tasarımında ergonomi, kullanıcı rahatlığını en üst düzeye çıkarmak için kritik önem taşır. Dolapların, rafların ve tezgâhların yüksekliği, kullanıcıların konforu için kullanım alışkanlıklarına göre ayarlanmalıdır. Mutfak ergonomisinde kişiselleştirme önemlidir. Kişiye özel hazırlanan tasarımlar, bu kişiselleştirme ihtiyacını karşılamak için en ideal çözümdür.

Alan Kullanımı ve Depolama Çözümleri: Alan kullanımını maksimize etmek, mutfak tasarımının bir diğer önemli unsurudur. İyi planlanmış depolama alanları, mutfağın düzenli ve fonksiyonel olmasını sağlar. Kullanıcısına konforlu bir mutfakta keyifli bir çalışma imkânı tanır.
Bonus!

Mutfak tasarımlarının üç altın prensibini paylaşan Mutfak Mobilyabilyalarının ünlü markalarından birisinin kurucusu Mustafa Güneri; “Hiçbir projede sadece bu üç kuralla yetinmekle kalınmamalı, uygulamada her zaman fazlası gerekir. Mutfak tasarımında mekânın atmosferini ve kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen, tercih edilen renk seçimine uygun aydınlatmayı da seçmektir. Uzun ömürlü ve pratik mutfakların püf noktasının ise dayanıklılığı yüksek doğru malzemeleri kullanmak olduğu bilinmelidir.” diyerek tavsiyelerini noktaladı.

Yorumlar