Medya ve Sinema-TV

Sinemaya Gitmeyen Çocuk Bırakmayacak Proje

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın projesi yıl boyunca tüm yapılacak etkinliklerle sinemaya daha önce gitmemiş çocukları beyaz perde ile buluşturacak.

Sinemaya Gitmeyen Çocuk Bırakmayacak Proje

Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın daha önce hiç sinemaya gitmemiş çocuklar için geliştirdiği “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın Projesinin açılışı İstanbul Sinema Müzesi- Atlas 1948 Sinemasında 400 çocukla gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin iş birliğiyle “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi, bugün Atlas 1948 Sineması’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 400 çocukla birlikte film izlemesi ile başladı. Proje kapsamında yıl boyunca Türkiye genelinde 1 milyon çocuğun beyaz perde ile buluşması hedefleniyor.

İstanbul Sinema Müzesi- Atlas 1948 Sineması’nda açılışı gerçekleşen projenin ilk film gösterimine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ile il protokolü, eğitimciler ve 400 çocuk katıldı. Çocuklar tarafından çok sevilen “Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası” animasyon filmi öncesi çocuklarla sahneye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hedefimiz Anadolu'da Yaşayan Gençlerimiz, Çocuklarımız

Proje ile ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Bakanlığımızın pandemi öncesi başlattığı bir proje. Amaç sinema kültürünün küçük yaşta çocuklara kazandırılması. Ağırlıklı olarak da hedefimiz Anadolu'da yaşayan gençlerimiz ve çocuklarımızın sinema sanatı ile buluşması. Projemiz kapsamında sinemayla daha önce buluşmamış bir milyon çocuğu Belediyeler Birliği ve Sinema Salonları Birliği ile iş birliği yaparak her yıl sinema ile buluşturacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, daha önce hiç sinemaya gitmemiş çocuklarımızı ilk kez sinemayla buluşturuyoruz. Pandemi boyunca 2 yıl ara vermek zorunda kalınmıştı. Bu sene Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin ikincisi kapsamında projemiz hayata geçti. Festivalimiz, iyi bir vesile oldu. Atlas sinemamızda bu başlangıcı yaptık” dedi.

Bakan Ersoy: Anadolu’da Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmayacak

Bakan Ersoy, yıl boyunca etkinliklerin ağırlıklı olarak Anadolu'da devam edeceğini belirterek: “Oradaki çocukların sinemaya ulaşması daha zor oluyor. Onların sinema ile tanışmasını sağlayacağız. Biliyorsunuz, Beyoğlu Kültür Yolu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri paralel zamanda başladı. Dolu dizgin programlar gidiyor. Çok güzel katılım var bu da bizi çok mutlu ediyor. Her geçen gün etkinlik sayısını da arttırıyoruz. Gelen tepkiler de geri dönüşler de çok çok olumlu. O açıdan bu etkenlikleri ülke geneline yaygınlaştırarak devam etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar