Medya ve Sinema-TV

Frankfurt Türk Film Festivali, 02 - 07 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılacak

24. Frankfurt Türk Film Festivali'nin bu seneki konu başlığı Şiddet ve Sinema olarak açıklandı. festivalin 2024 yılı Türkiye proje ortağı KADİM oldu.

Frankfurt Türk Film Festivali, 02 - 07 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılacak

Kültürlerarası iletişim Derneği tarafından düzenlenen 24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, bu yıl 02- 07 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı: Bu yılki mottomuz Şiddet ve Sinema

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivaline dair açıklama yapan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı;  “Bu yıl, Festivalimizin Türkiye proje ortağı Taha Feyizli başkanlığındaki Kültürlerarası İşbirliği ve Diyalog Derneği (KADİM) oldu. Festivalimizin bu yılki mottosunu da ‘Şiddet ve Sinema’ olarak belirledik.  Festivalimize, Uzun metraj dalında 43 film başvurdu, bunlardan 7’si belgesel kategorisinde, 2’si de yarışma kriterlerine uygun olmadığı için elendi. Kalan 34 film ön jüriye gönderildi.  Belgesel film dalında ise 62 film başvurusu oldu.33 film festival kurallarına uygun olmadığı için elendi. Bunların çoğu kısa film kategorisine yeniden başvurdu. Belgesel dalında, kalan 29 film ön jüriye gönderildi.  Üniversitelerarası Kısa film -Türkiye kategorisinde 92 başvuru yapıldı. Öğrenci olmadığını tespit ettiğimiz ve dakikası tutmayan 24 film elendi, kalan 68 film ön jüriye değerlendirme için yollandı. Üniversitelerarası Kısa film -Almanya kategorisinde 13 başvuru yapıldı. Öğrenci olmadığını tespit ettiğimiz 4 film elendi, kalan 9 film ana jüriye gönderilecek” dedi.

 24. Frankfurt Türk Film Festivali'nin ön jürisinde yer alan isimler

Kültürlerarası İletişim Derneği’nin düzenlediği ve bu yıl 24.’sü yapılacak Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinin ön jürisinde alanlarında önemli isimler yer alıyor. Kategorilerine göre ön jüri şöyle sıralanıyor. 

Uzun Metraj Kategorisi : Şenay Aydemir, Zeynep Neslihan İşbay, Görkem Mertsöz

Belgesel kategorisi  : Aslıhan Saraçoğlu, Doç. Dr. Nergiz Karadaş Toktaş, Doç. Dr. Elif M. Demoğlu

Üniversitelerarası Kısa Film- Türkiye  : Suzan Demir, İlker Barış, Prof. Dr. Alper Altunay

Avrupa ve Türkiye’yi kapsayan en uzun soluklu festivaller arasında olan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’ne dair bilgi ve gelişmeler hakkında festivalin internet sayfası  https://www.turkfilmfestival. de  ve sosyal medya hesaplarından @turkfilmfestivalifrankfurt ulaşabilecek. 

Yorumlar