Yeniçağ

Ukrayna'da paganik 'Manevi ordular' propagandası

Kırım Haber Ajansının haberine göre; Ukrayna’nın Donetsk ilinde bölgelere cephe hattına yakın bölgelerde dedikodu yayılarak yerel halk korkutulmaya çalışıyor. Progpaganda Slav mitolojisi tanrılarından Perun kullanılarak yapılıyor.

Ukraynada paganik Manevi ordular propagandası

İddiaya göre Ukrayna terörle mücadele operasyonu yönetiminin, özel olarak seçilen ve hazırlanan milliyetçi eğilimli Donbas gazilerinden oluşan “özel hücum ekipleri” kurarak cephe hattına gönderdiğine ilişkin söylentiler yayılıyor. Söylentileri yayanlar ise Rusya yanlısı teröristlerin ajanları olarak nitelendiriliyor
 
Enformasyon Direniş grubundan yapılan açıklamada, “Söylentilere göre bahsi geçen “hücum ekiplerinin” özelliği, Ukrain milliyetçisi olup Perun’a (Slav mitolojisinde şimşek ve gök gürültüsü tanrısı) inanan ve güya  insanları buna kurban edenlerden oluşması... Söz konusu ekiplere dair aktarılan “ayrıntılı” bilgide bu "putperestlerin", “kafatası ve kemikler resmi olan siyah bayraklar taşıdığı” veya “kurt derisi taktıkları” ileri sürülüyor, çoğu zaman güya işgal edilmeyen bölgeleri ziyaret eden ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin konuşlandırıldığı yerlerde insan kurbanlarının kalıntıları bulunam pagan putların yer aldığı tapınakları gören sözde tanıkların ifadeleri de ekleniyor” denildi.
 
Teröristlerin adı geçen “hücum ekiplerinin” amacının “cezalandırma eylemleri” ve “korkutma operasyonları” gerçekleştirmek olduğunu ileri sürdüğü aktarıldı.

Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde Slav mitolojisinin yeniden yorumlanması olan Rodnoveryan yahut Slav Neopaganizmi'ne ait sembol ve figürlerin, bazı milliyetçi gruplarca kullanıldığı biliniyor. Rus propagandası korku yaymak için bu unsurlar üzerinden spekülasyon yapıyor.

Yorumlar