Yeniçağ

Çiğ kakaonun yararları

Eğer kakaonun faydalarından maksimum oranda yararlanmak isterseniz en iyi seçenek çiğ kakao yemek.

Çiğ kakaonun yararları

Maya uygarlığı zamanında ortaya çıkan ve Tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan çikolata sağlık için en faydalı besinlerden biri ama çarşıda satılan çikolataların her çikolata bu türden değil.

Şifalı olan, ağaçtan toplanan kakao çekirdeklerinin doğal hali. Bu şifadan ne kadar faydalanabileceğimizi çekirdekten çikolataya dönüşürken uygulanan ısı işlemi ve sonradan içine neler eklendiği belirliyor.

Kakaonun sağlığa en önemli faydası içerdiği flavonol isimli antioksidandan kaynaklanıyor.

Flavonolün kan dolaşımını rahatlattığı ve beyne giden kan akışını hızlandırdığı gösteren klinik deneyler var. Aynı zamanda kalp hastalığı ve demansı önlediği düşünülüyor.

Tıp dünyası için heyecan verici bu ihtimalleri araştırmak için Harvard Tıp ile bağlantılı Brigham Hastanesi doktorları, 18.000 kişilik geniş bir araştırma başlatmışlar. 4 yıl sürecek bu araştırmada, katılımcılar 750 mg kakao flavonolü içeren takviye alacaklar ve sağlık üzerindeki etkileri izlenecek.

Yediğiniz çikolatanın sağlığınıza faydasını içerdiği flavonol miktarı belirliyor. Ne kadar flavonol içerdiği gördüğü işlemle ilgili. Geleneksel üretimde kullanılan çiğ kakao çekirdekleri, ağaçtan toplandıktan sonra önce tatlarındaki acılığı almak için fermente edilip daha sonra yüksek ısıda kavruluyor. Bu işlem genel besin değerini ve içerdiği flavonol miktarı büyük oranda azaltıyor. Kakao kavrulduktan sonra öğütülüyor ve sıvı hale geliyor.

Bu sıvıdan kakao katı maddesi ve kakao yağı ayrıştırılıyor. Flavanoller kakao katı maddesinde kalıyor.

'Siyah altın' çiğ kakaonun faydaları

İşlem gören kakao tozu, kakao yağı ve şekerle karışınca siyah çikolata elde ediliyor. Paketlerin üzerinde yazan %60, %70, %80 gibi oranlar sizi yanıltmasın. Genelde bu oran kakao tozu ve kakao yağının toplamını gösteriyor ama asıl fayda kakao yağında değil kakao tozunda.

Yapılan araştırmada kullanılanla aynı miktarda, yani 750 mg flavonol almak için yemeniz gereken siyah çikolata miktarı 700 kalori civarına denk geliyor.

Çok daha yaygın tüketilen sütlü çikolatada ise kakaodan çok şeker ve süt var. Sağlık için faydalı mı zararlı mı olduğu tartışılır. 750 mg flavonol için 1000 kalorilik sütlü çikolata yemek gerekiyor! Bu miktar tavsiye edilenin çok ötesinde şeker ve süt tüketimini de beraberinde getiriyor.
Beyaz çikolatada hiç kakao tozu kullanılmıyor. Kakao yağı, süt ve şekerle yapılıyor. Flavanol içermiyor. Teknik olarak çikolata da değil zaten.

Doğal yollardan fermente edilip, yüksek ısı işlemine tabi tutulmayan kakaoya ‘çiğ kakao’ deniyor. Çiğ kakao, işlenmiş siyah çikolatanın 4 katı daha fazla flavanol içeriyor.

Eğer kakaonun faydalarından maksimum oranda yararlanmak isterseniz en iyi seçenek çiğ kakao yemek.

Çiğ kakao vücutta endorfin ve opyum salgılanmasını sağlayan feniletilamin isimli bir bileşik madde içeriyor. Yeryüzünde bu maddeyi içeren sadece iki besin var. Biri kakao, diğeri de mavi-yeşil denilen bir tür deniz yosunu. Endorfin ve opyum aşık olunca yoğun olarak salgılanan, mutluluk hissi veren hormonlar!

Çiğ kakao aynı zamanda mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına da destek oluyor. Özellikle kadınların PMS döneminde serotonin seviyesi düştüğünde çiğ kakao tüketimi dengeleyici olabilir.
İspanyollar kakaoya boş yere ‘siyah altın’ dememişler!

Çiğ kakao magnezyum zengini!

Çiğ kakao aynı zamanda harika bir magnezyum kaynağı. Anti stres minerali olarak da bilinen magnezyum, kas ve sinir gevşetici etkisinin yanı sıra enerji üretimi, kemik sağlığı, adet ağrıları ile baş etmek, vücut ısısını kontrol etmek için önemli.

Tavsiye edilen günlük magnezyum miktarı kadınlar için 300 erkekler için 400 mg civarında. Çiğ kakaonun 2 kaşığında 52 mg, 100 gramında 272 mg magnezyum var.

Çiğ kakao magnezyumun yanı sıra demir ve kalsiyum kaynağı olarak da iyi bir seçenek, 2 kaşık (28 gram) çiğ kakao demir ihtiyacının %16’sını, kalsiyum ihtiyacının %4’ünü karşılıyor.

Çiğ kakaoyu toz veya parçacık halinde bazı aktarlarda, organik pazarlarda veya e-ticaret sitelerinde bulabilirsiniz. Organik olanları tercih edin.

Çiğ kakao ile evde deneyebileceğiniz pek çok tarif var. Keklerinizde, soğuk veya sıcak içeceklerde, evde yapabileceğiniz basit çikolata tariflerinde kullanabilirsiniz.

Bazı araştırmalar kakaonun sütlü ürünlerle tüketiminin antioksidan emilimini azalttığını gösteriyor. Sütlü çikolata yaparken badem veya kaju sütü tercih edebilirsiniz.

Yorumlar