Yaşam

Babalar gününde yapılabilecek aktiviteler

Babalar Günü sadece hediye vermekten öteye gitmeli. Peki babalar gününde neler yapılabilir?

Babalar gününde yapılabilecek aktiviteler

“Özellikle pandemi dönemde sağlığımızın önemini, bizi ve sevdiklerimizi gerçek anlamda neyin mutlu edeceğini deneyimlemiş olduk. Bu süreçte maneviyatın önemi arttı. Babalar Günü keyifli, eğlenceli ve özlenen aktivitelerle kutlanabilir. Birlikte vakit geçirmek pahalı bir hediyeden çok daha değerli” diyen Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan babalar gününün sosyolojik ve psikolojik önemine dikkat çekti: 

Babalar Günü sadece hediye vermekten öteye gitmeli

Güzel hediyeler, hoş jestler belirli dönemlerde olabilir ancak her zaman gerekli değil. Pandemiden sonra, hediyeler almanın veya restoranlara gitmenin her şey olmadığını bir kez daha fark ettik. Özellikle aile ilişkilerinde bizi ne mutlu eder, babamı ne mutlu eder diye düşünebiliriz. Sosyal kimliklerimiz konusunda da farkındalık içinde olmalıyız. Baba olarak neyim, oğul olarak neyim veya benim çocuğum ileride ebeveyn olduğunda nasıl olmalı gibi sorular üzerinde düşünerek hareket etmek yeni bir bakış açısı kazanmak gerekebilir.

Babanın anneye yaklaşımı kız çocuğunun erkek modelini, babanın oğluna yaklaşımı ise erkek çocuğun nasıl bir baba olacağını ve babanın kızına yaklaşımı da o kızın nasıl sevilmek istediğini belirler. Babalık alınanlarla değil yapılanlarla ve yapılmayanlarla kendini belirler.

Özel günler hediye vermekten veya babamızı özel bir restorana götürmekten daha fazla anlam içermeli. Babalar, çocuklarının hayatlarında aktif bir rol oynamalı. Ancak bu şekilde sağlıklı bir ilişkileri olur. Ayrı evlerde yaşamaları da hayatlarında aktif rol almayacakları anlamına gelmez. Ne yazık ki boşanmış veya boşanmayı düşünen babaların en büyük korkusu bu. Baba ve çocuklar eğer sadece özel günlerde birbirlerinin hayatlarında oluyorlarsa sağlıksız bir ilişkileri var demektir

Hem baba hem de oğul olan babalar için öneriler

Sosyal statüsü hem baba hem de bir oğul olan kişiler, uzun zamandır paylaşmadığınız kadar anıyı ve duyguyu hatırlamaya çalışın. Tabii bu durumu bir hesaplaşma ortamına çevirmeyin. Baba-oğul ilişkinizi gözden geçirdikten sonra birlikte keyifli, eğlenceli ve özlenen aktiviteler düzenleyin. Baba rolünüzün neresinde olduğunuzu ve kendi babalık rolünüzle babanızın babalık rolünü hep birlikte konuşup gülebileceğiniz bir ortam sağlayın

Babalar günü için aktivite önerileri

  • Fotoğraf/videolar çekmek veya çekilmiş olanlardan albüm, kısa film vs hazırlamak
  • Birlikte maça, konsere, sergiye gitmek
  • Babanız için özel bir yemek hazırlayıp onun sevdiği şarkılardan oluşan bir play list döndürmek
  • Eskilerden, anılardan konuşmak, gülmek
  • Sarılmak ve onu sevdiğinizi söylemek

Yorumlar