Sağlık

Türkiye'de her 4 ölümden biri hipertansiyon kaynaklı

Yüksek tansiyonla mücadelede vatandaşlardan istenen en temel tedbir tuz kullanımını azaltılması.

Türkiyede her 4 ölümden biri hipertansiyon kaynaklı

Koronavirüs salgını sürecinde, hipertansiyonun ne denli önemli sağlık problemi olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ,  17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle  yaptığı açıklamada, aşırı tuz kullanımına bağlı ortaya çıkan hipertansiyon hastalığının tüm dünyada ölümlerin en önemli sebeplerinin başında geldiğini hatırlattı. 

Türkiye'de de ölümlerin yüzde 25'i hipertansiyon kaynaklı

Yüksek tansiyonun dünyada bir yılda 10 milyon kadar kişinin ölümüne neden olduğunu aktaran Üstündağ, "Türkiye'de de ölümlerin yüzde 25'i hipertansiyon ve ona bağlı hastalıklardan kaynaklı. Yani tuzun aşırı tüketimi hipertansiyona yol açarak ölümleri artırıcı bir faktör olarak ortaya çıkıyor." diye konuştu.

Üstündağ, Türkiye'de erişkin bireylerde hipertansiyonun görülme sıklığının yüzde 30 olduğunu, oranın yaş aralığı ilerledikçe yükseldiğini ve 50 yaş üstü bireylerin büyük çoğunluğunun hipertansiyon hastası olduğunu söyledi.

İnsanların yarısı hipertansiyonun öneminin farkında değil

Hipertansiyonu engellemek için alınacak en iyi 7 önlemHipertansiyona karşı en iyi önlem şüphesiz sağlıklı beslenme ve spor. Yüksek tansiyondan korunmak için beslenmeye dikkat etmek geliyor.

 

Türkiye'de yapılan araştırmalarda hipertansiyon farkındalığının yüzde 50 olduğunu aktaran Üstündağ, "İnsanlarımızın yarısı hipertansiyonu olduğunun farkında. Bunun farkına varıp da tedavi alanların oranı da çok düşük. Bizim kan basıncını kontrol altına alma başarımız da çok düşük. 2003 yılında yüzde 9 civarındaydı, ilerleyen senelerde yüzde 30'lara ulaştı fakat bu oranlar çok düşük. Mutlaka tuzu azaltmalıyız. Diyabet, aşırı kilo, sigarayla mücadele konusuna da daha fazla önem vermeliyiz." diye konuştu.

Hipertansiyonu olanlarda Kovid-19'un daha ağır geçti

Hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli?Kalp ve hipertansiyon hastaları için sütlü tatlılar daha 'masum'

 Hipertansiyonu olanlarda Kovid-19'un daha ağır geçtiğinin görüldüğünü ifade eden Üstündağ, "Hipertansiyon hastalarının koronavirüse yakalanmalarıyla ilgili direkt bir bağlantı yok ancak Kovid-19, kronik hastalığı olan olgularda daha ağır bulgularla seyredebilmekte ve daha olumsuz sonuçlar gelişebilmektedir. Salgın döneminde hipertansiyonla mücadelenin önemi bir kat daha arttı." diye konuştu.

Üstündağ, hipertansiyonla mücadelede vatandaşlardan en büyük beklentilerinin tuz kullanımını azaltmaları olduğunu kaydetti.
 

Yorumlar