Sağlık

Tam kapanmada gözünüzü açık tutacak 5 öneri

Pandemide sürecinde yaygınlaşan göz hastalıkları ve kalıcı göz hasarları yaşamamanız için evde kalma sürecinde gözünüzü koruyacak öneriler

Tam kapanmada gözünüzü açık tutacak 5 öneri

Günlük yaşam alışkanlıklarımızı derinden sarsan Covid 19 (Kovit 19) virüsü kaynaklı Coronavirus (Koronavirüs) pandemisi hem çocukların hem de yetişkinlerin daha önce olmadığı kadar bilgisayar karşısında saatler geçirmesine neden oldu. Bu durum göz hastalıklarıoranını da artırdı.

 “Hepimiz için zorlu geçen bu olağanüstü süreçte göz hastalıkları hayli yaygınlaştı. Tam kapanma döneminde de, yine saatlerce bilgisayar karşısında kalınacağı için gözlerimize her zamankinden fazla dikkat etmemiz şart; aksi halde kalıcı göz hasarlarına yol açabilir” diyen Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp pandemide yaygınlaşan göz hastalıklarını anlattı; özellikle tam kapanma döneminde göz sağlığı açısından ihmal edilmemesi gereken önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.  

Tam kapanmada bu önerilere dikkat!

  • Ekrana bakarken gözlerinizi kırpmayı unutmayın. Dakikada en az 15 kez göz kırpmayı ihmal etmeyin.
  • Ekran karşısında 20 dakikada bir 5’er dakika gözlerinizi dinlendirin.
  • Hekime danışarak zorunlu durumlarda suni gözyaşı takviyesi kullanın.
  • Özellikle çocukların online eğitimleri sonlandıktan sonra en az 1,5 saat ekrana bakmamalarına özen gösterin. 
  • Covid gözden de bulaşabildiği için mümkün olduğu kadar kontakt lens yerine gözlük kullanın.

Pandemide yaygınlaşan göz hastalıkları

  • Göz kuruluğu ve kızarık göz:  Ekrana bakarken dakikada 15-20 olan göz kırpma sayısı 5-6’ya düşüyor. Oysa korneamız gözyaşımızdan beslendiği için ekran kullanma sürelerinin bu kadar arttığı dönemde göz kuruluğu şikayetleri de hem erişkinlerde hem de çocuklarda yoğun bir şekilde artış gösteriyor. Göz kuruluğu ve kızarık, göz en büyük başvuru sebebi olarak dikkat çekiyor. Göz kuruluğu nedeniyle gözlerimize çevredeki allerjen maddelerin yapışması ve temizlenememesine bağlı allerjik konjonktüvit bulgularında da artış yaşanıyor. Kaşınma ve göz kızarıklığı ile ortaya çıkan bu durum Covid bulguları ile de karışabildiği için zaman zaman hastalardan PCR testi istenmesi de gerekebiliyor. 
  • Kistleşen arpacık:  Artan göz kuruluğuna bağlı enfekte olan gözlerde göz kapağında arpacık şikayetlerinde artış yaşanıyor. Kistleşen arpacıklar cerrahi müdahale gerektiren hastalarda artışa neden oldu. 
  • Astigmat ve Miyop: Yoğun ve dikkatle uzun süreli bilgisayar, tablet ve telefon ekranına odaklandığımız bugünlerde özellikle çocuklarda astigmat ve miyopta önemli artış yaşandı. Buna karşı 20 dakikada bir gözleri dinlendirme ve ekrana bakılan süreyi çok uzatmamaya dikkat etmek gerekiyor. 
  • Göz kayması: Eskiden göz kayması olan ancak gözlükle bunu kontrol edebilen çocuklarda, online eğitim nedeniyle saatlerce ekrana bakılması kaymada belirginleşmeye ve artışa neden oldu. Bunların bir bölümü cerrahi müdahale gerektirirken, bu grup çocuklarda özellikle çok dikkatli olunması, ekran yerine ev oyunları ile zaman geçirmeleri onları cerrahi müdahaleden korumaya yardımcı olacaktır.

Yorumlar